Kdo ví, jak dopadne inaugurace Donalda Trumpa. Dá se čekat vše, jen ne klidná oslava.

Kdo ví, jak dopadne inaugurace Donalda Trumpa. Dá se čekat vše, jen ne klidná oslava. | zdroj: TMZ.com


10 nejbizarnějších prezidentských inaugurací v historii USA. Překoná je Donald Trump?

TÉMATA: usa | prezidenti | inaugurace

user-avatar

Yvonne K.

18. 01. 2017 | 14:45

58. inaugurace prezidenta Spojených států amerických je za dveřmi a nejen Amerika s napětím očekává, jak celá ceremonie dopadne. Tu letošní totiž předcházely nebývalé kontroverze spojené s postavou nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

Řada velkých hvězd showbyznysu odmítla na Trumpově inauguraci vystoupit, svou účast odřekly i desítky demokratických kongresmanů a senátorů a čekávají se rovněž masové protestní demonstrace, které mohou zablokovat ceremonii v americké metropoli Washingtonu. Velkou otázkou také je, jak se při inauguraci zachová nepředvídatelný Trump, jenž s oblibou bourá konvence. Ať už to dopadne jakkoli, nebude to poprvé v historii Spojených států, kdy přísahu amerického prezidenta provázela pachuť trapnosti. 

Opilecký projev

Andrew Johnson

Druhá inaugurace Abrahama Lincolna v roce 1865 vstoupila do historie hlavně tím, že se jí poprvé zúčastnila část černošského obyvatelstva a černošský armádní prapor. Ovšem důstojnost aktu značně narušila nečekaná ”indispozice” viceprezidenta Andrewa Johnsona. Johnson přišel na ceremoniál podnapilý, což se odrazilo při jeho projevu, kdy se neskromně chvástal svým prostým původem a vítězstvím dosaženým nad nepřáteli Konfederace. Lincoln jeho vystoupení údajně s hrůzou ve tváři přihlížel, zatímco bývalý viceprezident Hannibal Hamlin jej tahal za šosy ve snaze jej umlčet. Johnson později podal vysvětlení, že se alkoholem snažil tišit bolest způsobenou tyfem. Zřejmě mu to prošlo, neboť bezprostředně po atentátu na Abrahama Lincolna byl  zvolen 17. americkým prezidentem. Svoji inauguraci už si ale odbyl střízlivý.

Zmrzlí kanárci

Ulysses S. Grant

V pořadí 18. prezident Spojených států amerických Ulysses S. Grant dostal nápad, že kanárci by mohli dodat slavnostní nádech inauguračnímu plesu na začátku jeho druhého prezidentského období. Bohužel však nepočítal s chladným počasím. Teploty onoho březnového rána roku 1873 se pohybovaly kolem 15 stupňů Celsia pod nulou, k tomu vál silný vítr, takže pocitová teplota byla ještě nižší, až k mínus 34 stupňům. Okolo sto kanárků během Grantovy inaugurace umrzlo, a bylo, jak se říká, “po ptákách”.

Smrt bílých holubů

Richard Nixon

Ptáci vůbec mají na americké inaugurace smůlu. Jediný americký prezident, který na svůj úřad rezignoval, Richard Nixon, chtěl mít jistotu, že mu holubi, které zjevně neměl v lásce, nezkazí svou přítomností inaugurační průvod v roce 1973, a tak nechal celou trasu průvodu postříkat chemickým postřikem proti ptákům. Výsledkem bylo, že ulice byly poseté desítkami mrtvých holubů.

Chaos v šatně

Inaugurace Ulyssese S. Granta

Obě inaugurace  Ulyssese S. Granta provázely přehmaty. Nejenže ta druhá způsobila masový úhyn ptáků, první inaugurace v roce 1869 byla zase svědkem otevřených potyček a rvaček, k nimž se strhlo mezi přítomnými hosty. V šatnách tehdy obsluhoval personál, který neuměl číst, takže měli problém s kontrolou šatních lístků. Lidé, kteří stáli ve frontě, dlouho čekali, než na ně přijde řada, až jim docházely nervy. Někteří odešli i bez kabátu a klobouku,  jiní se dokonce mezi sebou servali. “Negramotní zaměstnanci dělali zmatky s lístky, a to vedlo k potyčkám mezi lidmi a k pláči zúčastněných žen,” napsal Jim Bendat ve své knize knize “Velký den demokracie: Inaugurace našich prezidentů 1789–2009”.

Venkovská ceremonie

Calvin Coolidge

Prezident Calvin Coolidge, přezdívaný “Tichý Cal”, proslul jako zdánlivě vážný, uzavřený, mlčenlivý člověk, který si nepotrpěl na fanfáry a málokdy v rozhovoru řekl více než několik slov, leckdy odpovídal jen jednoslabičně. To se odrazilo i v jeho inauguraci, která proběhla v tichosti, bez přítomnosti veřejnosti na jeho venkovském sídle ve Vermontu, kde jej 2. srpna 1923 coby viceprezidenta zastihla zpráva o náhle smrti prezidenta Warrena G. Hardinga. Coolidge tehdy využil přítomnosti svého otce, který byl smírčím soudcem, a prezidentskou přísahu vykonal do jeho rukou.

Smrtící projev

William Henry Harrison

William Henry Harrison, jenž byl 9. americkým prezidentem, na svůj k smrti nudný projev doplatil údajně životem. Jeho inaugurační projev 4. března 1831 trval jednu a půl hodiny, dodnes je nejdelším v celé prezidentské historii. Legenda praví, že kvůli špatnému oblečení při tomto projevu (odmítl si vzít zimník) a chladnému počasí Harrison onemocněl zápalem plic a o měsíc později zemřel jako první úřadující prezident. Tato verze ale není příliš realistická, protože první známky nemoci se u něj objevily až tři týdny po projevu. Lékaři, kteří se touto teorií zabývali, ji proto považují za nepravděpodobnou.

Party jako v pekle

Andrew Jackson

Po inauguraci sedmého prezidenta Andrewa Jacksona v roce 1828 se v Bílém domě slavila divoká party jako vystřižená z filmů z 80. let. Jacksona, který se prezentoval jako “muž z lidu” a proslul výrokem, „Nechť vládne lid“ (vyjma černochů a indiánů), do Bílého domu doprovázela odpovídají chátra a sběř. V zablácených botách vtrhli na oslavu, po podlaze roznášeli šlápoty, hlasitě povykovali, rozbíjeli porcelán a strhávali závěsy z oken. Z Bílého domu se je podařilo vystrnadit až díky osvědčenému triku – soudku whisky přistavenému na trávníku před Bílým domem.

Spor s holčičkou

Inaugurace Herberta Hoovera

Když byl v roce 1929 Herbert Hoover uváděn do prezidentského úřadu, předseda Nejvyššího soudu William Howard Taft, do jehož rukou nastupující 31. prezident skládal prezidentskou přísahu, znění slibu poněkud popletl, když slovo “zachovat” zaměnil výrazem “chránit”. Školou povinná osmačka Helen Terwilligerová si ale k jeho smůle nedopatření všimla a soudci poslala vzkaz. Ten místo aby chybu přiznal, jí odpověděl dopisem, v němž  trval na správnosti použitých slov. Měl však smůlu, protože inauguraci včetně projevu už tehdy natáčely kamery a lidé měli možnost si v kinech při filmovém týdeníku sami ověřit, kdo z těch dvou měl pravdu. Taft tak nakonec musel před školačkou kapitulovat.

Běhy na záchod

James Buchanan

James Buchanan, označovaný za jednoho z nejhorších amerických prezidentů, se z úřadu prezidenta nejspíš podělal. V inaugurační den roku 1857 jej stihl úporný průjem, takže celou svoji inauguraci proběhal. Uvádí se, že se těsně před tímto slavným okamžikem nakazil úplavicí, což je, jak známo, “nemoc špinavých rukou”.

Trochu vzduchu, prosím

Inaugační bál Jamese Madisona

Slavnostní večery bývaly vždy zlatým hřebem prezidentské inaugurace, ovšem v minulosti se neobešly bez jistých výtržností. Tak například na historicky prvním inauguračním bále, konaném v roce 1809 na počest prezidenta Jamese Madisona, se v sále  Long´s Hotelu sešlo takové množství lidí, že se tam nedalo ani dýchat. Tanečníci se mačkali na parketu, a kdo se nevešel na parket, stál na židli. Došlo to tak daleko, že hosté rozbíjeli skleněné tabulky oken, aby pustili čerstvý vzduch dovnitř.

Tak uvidíme, jak bude “horko” na té letošní inauguraci.

Karikatura Chana Loweho

user-avatar

Yvonne K.

18. 01. 2017 | 14:45

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu