Olympiáda, to není jenom sport, ale také pozoruhodné lidské příběhy a emoce. | zdroj: mashable.com

Simona Knotková

1. 02. 2018 | 07:00

Již zanedlouho v jihokorejském Pchjongčchangu odstartují 23. zimní olympijské hry. Pojďte se společně s námi podívat do historie významné sportovní události a zrekapitulovat si jedny z nejpamátnějších finišů olympiády.

Abebe Bikila (LOH 1960 v Římě)

Etiopský běžec na dlouhých tratích se v roce 1960 postaral o senzační vítězství v maratonu. Stal se vůbec prvním černošským sportovcem, který získal olympijskou medaili. Navíc se mu podařilo dosáhnout nového světového rekordu. Celý závod absolvoval naboso.

Derek Redmond (LOH 1992 v Barceloně)

Britský běžec Derek Redmond všechny předchozí závody na 400 metrů vyhrál a cílil na medailové pozice. Posledních 250 metrů semifinále si ale natrhl podkolenní šlachu a zřítil se k zemi. Závod se ale přesto rozhodl dokončit. Z hlediště mu přišel na pomoc i táta, který ho doprovodil do finiše. Po jeho překročení se 65 tisíc návštěvníků stadionu zvedlo a Redmondovi zatleskalo vestoje.

Ženský závod na 100 metrů (LOH 1992 v Barceloně)

Po dokončení ženského závodu na 100 metrů v Barceloně nikdo nevěděl, kdo je vlastně vítěz. Pětice atletek - Američanky Gail Devers a Gwen Torrence, Ruska Irina Privalova a Jamajčanky Julie Cuthbert a Merlene Otty - totiž překročila cílovou čáru takřka totožně. Po dlouhých debatách pořadatelů a pečlivém rozboru zpomalených záběrů byla za vítězku nakonec označena Gail Devers. Páté místo bohužel připadlo Merlene Otty, která byla jen o méně jak desetinu sekundy pomalejší.

Kerri Strug (LOH 1996 v Atlantě)

Ani zranění kotníku nezastavilo americkou gymnastku Kerri Strug od dokončení soutěže. Po přeskoku přistála na jedné noze a z žíněnky se následně odplazila. Pro svou zemi tím vybojovala zlato.

Steven Bradbury (ZOH 2002 v Salt Lake City)

Australský bruslař Steven Bradbury se do dějin olympijských her zapsal opravdu nevšedním způsobem. Ve finále závodu na krátké dráze byl po celou poslední, ale pak se stalo něco nečekaného - kvůli chybě čtveřice závodníků před ním spadla a on se do finiše dostal jako první. Austrálii vybojoval úplně první zlatou medaili ze zimních olympijských her. Inu, i takový je sport.

Mo Farah (LOH 2016 v Rio De Janeiru)

Britského běžce Mohameda "Mo" Faraha potkala v závodu na 10 tisíc metrů nepříjemnost - na dráze upadl. Lehce se ale dostal zase zpátky do hry a závod nakonec vyhrál. Po vyhraném závodě na 5 tisíc metrů tak získal druhé olympijské zlato.