Před muzeem stojí sloup z pobřežních bójí

Před muzeem stojí sloup z pobřežních bójí | zdroj: atlasobscura.com


Američan si otevřel muzeum mořského odpadu, sbírá ho už 47 let

TÉMATA: usa | muzea

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2017 | 08:00

John Anderson je instalatér v důchodu, který se už od roku 1970 věnuje podivnému koníčku. Sbírá odpadky, které vyvrhne Pacifický oceán na pobřeží státu Washington. Před dvěma lety už jich měl nasbíráno tolik, že si otevřel muzeum.

Původně začal pouze se sbíráním vodních bójí, které se v sedmdesátých letech vyráběly ze skla. Ovšem později se přešlo ve výrobě na laminát a plasty a někdy v té době začal Anderson sbírat vše, co mu moře nabídlo. Jeho sbírka obsahuje mnoho podivných předmětů – od panenek, přes mamutí kel až po dopisy ukryté v lahvi. Z těch má ostatně už sestavenou celou knihu. A co více, na všechny z nich odpověděl. Jak sám říká, většinu z nich napsaly japonské děti v době, kdy na ostrov dopadla vlna tsunami v roce 2011. 

Návštěvníci budou jistě překvapeni, co vše moře na pobřeží doneslo. Anderson má vše přesně srovnané podle doby nálezu a typu předmětu. Návštěvníkům muzea samozřejmě nabízí komentovanou prohlídku, při které se dozví i mnoho zajímavostí o jednotlivých exponátech. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2017 | 08:00

> ExtraStory   |   Inzerce