Tank Ripsaw při zkouškách ve skotském Aberdeenu | zdroj: youtube.com
Dálkově řiditelný bojový tank není tak velká novinka, jak by se mohlo zdát. Už v roce 1944 používali Němci na západě malé tanky Goliáš, které byly dálkově ovládané rádiem. Byly naplněné výbušninou a jejich jediným cílem bylo přijet k nepříteli a vybuchnout. Úspěch tato zbraň příliš neměla, byla poruchová a neohrabaná. To by ovšem neměl být případ dnešního tanku Ripsaw.
Tank Ripsaw totiž není žádný robotí kamikaze a nemá za úkol žádné sebevražedné mise. Naopak, má za úkol bojovat. Umí volit cíle, nabíjet a měnit zbraně, a to vše díky povelům operátora sedícího bůhvíkde, klidně i stovky kilometrů daleko. Podle armádních představitelů je jeho role vést pěchotu do boje.
Abychom ale věci uvedli na pravou míru, zatím Ripsaw nikoho nikam nevede. Absolvoval právě testy na kilometr dlouhé dráze s mnoha překážkami. Vše prý dopadlo dobře. "Zrušili jsme měděné kabely a celé ovládání je nyní dálkové. Dálkově se ovládá tank i veškerá jeho výzbroj. Výsledky jsou zatím povzbudivé," říká šéf konstrukčního týmu Bob Testa.
Tank používá pro ovládání zbraní systém Common Remotely Operated Waepon Station (CROWS), která se využívá na amerických tancích už od roku 2004. Umožňuje posádce obsluhovat a střílet ze zbraní, aniž by museli vystrkovat hlavu z tanku a hledat cíle. Vše vidí na obrazovce.
Dalším systémem, který tank využívá je ARDEC, tedy systém určený k výběru správné munice. "Lze volit mezi smrtelnou a omračující municí. Může vybírat průrazné nebo explozivní střely. Zbraň se jimi nabíjí sama, jen na povel operátora," vysvětluje Testa.
Podle Testy nehrozí, že by se tank "zbláznil" vymkl kontrole a začal jezdit a střílet zcela autonomně. "Válka je výhradně lidská činnost a existuje mnoho směrnic, které použití autonomních robotů zakazují," říká Tetsa.
témata
11. 06. 2015 | 08:30