Aztéky nevymýtili jen Španělé, ale také gigantická epidemie salmonely.

Aztéky nevymýtili jen Španělé, ale také gigantická epidemie salmonely. | zdroj: sciencealert.com


Aztéky vymýtila salmonela, tvrdí vědci

TÉMATA: nemoci | aztékové | mexiko

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2017 | 12:04

Když Španělé dorazili k břehům Mexika v roce 1519, populace Aztéků byla odhadem 25 milionů lidí. O sto let později zbýval sotva milion. Co způsobilo jejich konec? Samozřejmě za to mohli hlavně Španělé, kteří decimovali obyvatelstvo, ale na vině byly také nemoci. Zejména jedna – salmonela.

Vědci našli vzorky DNA, které potvrdily, že v aztécké populaci řádila jedna z velkých epidemií této nemoci. Aztékové dokonce pro tuto epidemii měli vlastní slovo – cocoliztli, což v překladu znamená mor nebo zhoubnou nákazu. Epidemie kulminovala mezi lety 1545 až 1550.

"Cocoliztli z roku 1545-50 byla jednou z nejvíce devastujících epidemií v novodobých dějinách Nového světa," stojí ve zprávě výzkumného týmu z Institutu Maxe Plancka. Právě tato epidemie nejspíš měla za následek zničení aztécké civilizace. 

Zatímco v minulosti se vědci domnívali, že Aztéky nejvíce sužoval tyfus nebo neštovice, nové důkazy ukazují, že šlo o salmonelózu zavlečenou na kontinent Španěly a dalšími Evropany. Vědci kvůli tomu podrobili testům pohřbená těla 27 Aztéků. Jejich DNA vykazovala jasné znaky napadení kmenem salmonely Salmonella enterica. 

Zánik civilizace Aztéků byl historicky vždy připisován španělským kolonizátorům a role nemocí byla brána spíše jako podružná. Nynější výzkumy ukazují, že naopak Španělé zdaleka neměli tak těžkou práci, protože Aztékové masově umírali pod náporem salmonely, před kterou neměli žádnou obranu.

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 02. 2017 | 12:04