Fotografie soba byla upravená. Přesto její autor tvrdí, že má reálný základ.

Fotografie soba byla upravená. Přesto její autor tvrdí, že má reálný základ. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Bázlivý a opuštěný sob sleduje bombový útok. Přečtěte si příběh za tímto snímkem

TÉMATA: druhá světová válka | fotografie | rusko

user-avatar

Simona Knotková

16. 01. 2017 | 11:00

Střet přírody s ničivou sílou člověka - i to měl vyjadřovat snímek fotografa Rudé armády Jevgenije Chalděje, který vyfotil soba v popředí bombardování. Jak se ale později ukázalo, všechno bylo trochu jinak.

Sovětský fotograf Jevgenij Chalděj se vyžíval ve fotomanipulaci. Proslavila ho zejména fotka ruského vojáka, který na znamení porážky Německa umísťuje rudou vlajku na střechu budovy Říšského sněmu. Jednalo se ale pouze o rekonstrukci skutečné události a naaranžovaný voják předváděl to, co před ním už jako první udělal Michail Minin. V původním čase byla na pořízení fotografie totiž ještě tma.

Podobné pozadí se skrývá i za fotkou soba, hledícího na blízký bombový útok. Snímek samotného zvířete byl pořízen v ruském Murmansku. Protože se Chaldějovi nezdál dostatečně atraktivní, v post-produkci k němu přidal ještě britské stíhačky a vyobrazení exploze.

Fotograf se přesto brání, že by se mělo jednat o úplnou mystifikaci. V knize Svědek historie: Fotografie Jevgenije Chalděje sdělil, že snímek má skutečně reálný podklad:

"Během bombardování vystoupil z tundry sob. Chtěl být u lidí. Postavili mu přístřešek a dali mu jméno Jaša. Pokaždé když začaly houkat sirény, přiběhl, aby mohl být s vojáky, nechtěl být sám. Fotografii jsem pořídil během jednoho z leteckých útoků. Když v roce 1944 boje v Murmansku skončily, vojáci nevěděli, co s ním mají udělat. Naložili ho do náklaďáku a vzali zpátky do tundry, kde se měl připojit k ostatní zvěři. Sob ale nedokázal pochopit, co se děje. Když odjížděli zpátky, ještě dlouho za nimi běhal."

I přesto se fotografie řadí k nejikoničtějším válečným snímkům a na síle jejího sdělení neubírá ani skutečnost lehké manipulace.

user-avatar

Simona Knotková

16. 01. 2017 | 11:00

> ExtraStory   |   Inzerce