Závod koní proti lidem nevyhrávají vždy jen koně, i lidé mají šanci. | zdroj: youtube.com

Běžecký závod mezi lidmi a koňmi neměl vždy vítěze, kterého byste asi čekali

TÉMATA: závody | sport | extrémy | koně

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 07. 2017 | 11:00

V anglickém Neuadd Arms Hotelu vznikla v roce 1980 zajímavá myšlenka. Hosté se tu tehdy přeli, jestli je možné, aby člověk porazil koně v běžeckém závodu na dlouhou trať. Majitel hotelu tuto vášnivou debatu slyšel a rozhodl se, že celou věc ověří v praxi.

Uspořádal 35 kilometrů dlouhý závod vedoucí hornatou krajinou. Běží koně s jezdci a běžci. Asi byste čekali, že koně vždy zvítězili, ale není tomu tak. Dvakrát v historii závodu zvítězil člověk – v roce 2004 to byl Huw Lobb, kterého o tři roky později napodobil Florian Holzinger. Jinak vítězili jen koně.

K vítězství člověka vždy došlo ve velmi horkých dnech. Podle vědců to je důkaz, že za vším je evoluce. Člověk totiž v pravěku byl schopen lovit svou kořist tak, že za ní běžel často mnoho kilometrů. Některé africké národy tak loví dodnes. Díky tomu se u něj vyvinulo pocení, což je způsob, jak se lidské tělo zbavuje tepla. Ovšem koně se nepotí, místo toho intenzivně vydechují, což ovšem ve velmi horkých dnech není tolik účinné. Právě toto mohlo být důvodem, proč lidé dokázali dvakrát porazit čtyřnohé soupeře. Uvidíme, jestli k tomu dojde i v budoucnosti.