Život na ostrově bude už brzy realitou, plánů je celá řada | zdroj: internet


Vodní svět už není utopie. Prý budeme žít v plovoucích městech

TÉMATA: mořeplavba | budoucnost

Architekti a urbanisté vymýšlejí, kde by mohli lidé v budoucnosti bydlet, až naše velkoměsta budou příliš přeplněná. Plánují osídlit nekonečné vodní plochy oceánů a postavit na nich gigantické umělé ostrovy.

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2014 | 09:23

Architekt Vincent Callebout navrhl například vizi města budoucnosti, takzvaný Lilypad. Obří ostrov by putoval oceánem poháněn mořskými proudy. Město by mělo pojmout, ale i uživit 50 000 obyvatel. Vodu by tato ecopolis, jak sám město nazývá, získávala odsolováním mořské vody a zachytáváním vody dešťové. Na ostrově by byly tři hory a tři přístavy a rostly by na něm stromy, rostliny a žily i živočišné druhy běžné v přírodě. Celý systém má být soběstačný a dokonce vytvořit více energie, než sám spotřebuje.

Lilypad

Lilypad

Také britští designéři z firmy BMT Design mají podobné plány. Jejich projekt se jmenuje Utopie a na rozdíl od předchozího návrhu má jít o bydlení pro nejbohatší lidi. Na jedenáctipatrovém ostrově budou čtyři heliporty a přístav pro jachty. Ostrov se nebude pohybovat a bude nutné jej zásobovat z pevniny. Oproti Lilypadu tak jde spíše o mimořádně luxusní hotel než o trvalé lidské sídlo.

Utopie

Americký vizionář a multimiliardář Petr Thiel vyhlásil dokonce architektonickou soutěž o nejlepší návrh na svobodné město, tedy město umístěné na moři. Svobodné proto, že nebude podléhat vládám a zákonům konkrétních zemí, ale vytvoří si svoje vlastní.

Návrh Thielova soutěž

Floridská společnost Freedom Ship International už plánuje stavbu Lodě svobody (Freedom ship). Nebude to tedy ostrov, ale obří loď o délce 1 327 metrů a výškou 110 metrů. Na 25 podlažích bude žít 40 000 obyvatel, z toho 30 000 trvale. Na střeše lodi bude letiště pro spojení s pevninou. Chybět nebudou školy, restaurace, fitness, kina, divadla nebo nemocnice. Loď svobody by měla obeplouvat celou zeměkouli, ale většinu času bude kotvit u některého z přístavů. Stavba lodi vyjde v přepočtu na 200 miliard korun.     

Freedom ship

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 09. 2014 | 09:23

Zavří­t reklamu