Opravdu ponurá vila | zdroj: foto.mapy.cz


Byla ponurá vila Pfaffenhof u Litoměřic esesáckou mučírnou?

TÉMATA: česko | druhá světová válka | architektura

Kdysi honosná novogotická vila Pfaffenhof je nyní opuštěnou ruinou jako stvořená pro duchařské historky. Její minulost je ovšem temná i bez hororových příběhů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 11. 2014 | 08:18

Kdysi vlivná a bohatá rodina Pfaff si nechala v 19. století postavit vilu s venkovním bazénem na místě vinařské kaple Sv. Mikuláše. Budovu postavil u cesty vedoucí z Radobýlu architekt Ignaz Anton Haube. Její vzhled reprezentoval bohatství a vliv rodiny Pfaffů. Na hřbitově v nedalekých Litoměřicích má hrob nejen stavitel Haube, ale také bratři Heinrich a Hermann Pfaffové, první majitelé zámečku.

Pohled ze vzduchu

Mrtví Pfaffové však nejsou jedinými mrtvými spjatými s tímto místem. Nejtemnější a zároveň nejtajemnější kapitola v historii vily se psala v době druhé světové války, kde zde měl sídlo štáb SS, konkrétně Komando B5. Nedaleko od vily se totiž nalézá vchod do podzemního labyrintu gigantické továrny Richard I. Zde hluboko v šachtách vyražených ve vápenci pracovali tisíce židovských vězňů v nelidských podmínkách na projektech, o kterých se dodnes spekuluje. Podle některých zpráv Němci ve sklepích Pfaffendorfu mučili právě tyto vězně. Nic se sice nepotvrdilo, ale je otázka, jak moc se touto záležitostí někdo zabýval. Vyšetřování se vždy zaměřovalo hlavně na zvěrstva nacistů v Richardu a v koncentračním táboře v Litoměřicích.

Vila Pfaffenhof

Poválečná historie vily už je zmapovaná velmi dobře a je to příběh pomalého chátrání. Budova po válce připadla státu, který se o vilu nijak nestaral. Do konce osmdesátých let ale byla údajně obydlená. Po revoluci se majitelem budovy stal právník Zdeněk Altner, který se ji pokusil rekonstruovat. O deset let později ji prodal jisté švýcarské firmě. Sám skončil ve vězení poté, co ho vypátral Interpol a předal na Slovensko, kde čelí obvinění z konkurzních podvodů.

Vila je v dezolátním stavu

Každopádně od devadesátých let je vila pouze spekulativním majetkem, který zchátral do nynější děsivé podoby. Budově chybí střecha, návštěvníkům hrozí, že by se mohli propadnout zchátralými podlažími nebo stěnami. Místo stále přitahuje nejrůznější okultisty, a také zde údajně byl natáčen jakýsi horor, jehož jméno se nepodařilo zjistit.   

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 11. 2014 | 08:18