Samuel Rae nevyplnil jedno políčko v dotazníku a přišel o 35 000 liber. | zdroj: dailymail.co.uk
Sedmaosmdesátiletý bývalý voják Samuel Rae trpí demencí. Je podporovatelem charitativní organizace na boj proti rakovině. Jednoho dne vyplnil její nevinně se tvářící dotazník, ovšem zapomněl vyplnit malou kolonku s nápisem: Neposkytujte tyto údaje dalším stranám. Toto opomenutí ho přišlo draho.
Charitativní organizace prodala data z dotazníku minimálně 200 subjektům, v drtivé většině podivným firmám a spamerům. Informace o něm, včetně toho, že je poměrně bohatý a současně trpí demencí, dostalo 88 dalších dobročinných organizací. Téměř okamžitě ho začaly bombardovat nejrůznější spolky a firmy s žádostí o příspěvek, nebo nabídkou služeb, z nichž nejvíce bylo těch podvodných. Telefonátů a dalších kontaktů bylo minimálně 700. Jméno Samuela Rae se dostalo na mnoho seznamů, které obsahují jména bohatých a starých lidí, které je lehké „oškubat.“ Několikrát za den mu volali lidé vydávající se za dobročinné spolky.
Některým trikům Rae podlehl a přišel tak celkem o 35 000 liber. Přestože žádal charitu na podporu léčby rakoviny, aby ho už nikdy nekontaktovala, volali mu z ní opakovaně po dalších pět let. Podobných firem a organizací byly desítky. Syn Samuela Rae Chris byl zděšen a začal bojovat za to, aby se charity a dotčené organizace vzdaly podobné praxe. Jenže narazil. Kvůli nevyplněné kolonce v dotazníku bylo vše legální. Britský ministr sociálních věcí Rob Wilson k tomu řekl, že: „Podobná praxe je naprosto nemorální. Pokud je legální, je potřeba ihned změnit zákon.“
Celý případ je o to otřesnější, že Raeovy data prodala charita, které on sám dobrovolně přispíval svými penězi. Mluvčí charity ale jakékoliv pochybení odmítl, pouze se omluvil za opakované kontaktování telefonem i přes výslovný odpor Rae. Prý šlo o selhání jednotlivce. Raeovo jméno má nyní k dispozici tolik firem a je na tolika seznamech, že proud podvodů a žádostí o peníze zřejmě neskončí až do jeho smrti.
témata
2. 09. 2015 | 11:00