Richard Feynman věděl, že je rozdíl mezi tím, když něco umíme jenom nazvat a když něco skutečně známe. Jeho metoda nám má pomoci osvojit si to druhé. | zdroj: messagetoeagle.com
Richard Feynman (1918-1988) byl americký teoretický fyzik a nositel Nobelovy ceny. Světu přinesl také techniku snadného a efektivního učení. Díky jejím čtyřem krokům nejenom důkladně porozumíte učené látce, ale také si ji lépe zapamatujete.
Postup je následující:
Když se učíte něco nového, představte si, že jste učitel, který má látku vysvětlit malému dítěti. Vezměte si papír a začněte sepisovat poznámky. Dítě ještě nerozumí složitým a odborným výrazům, proto budete muset probíranou tematiku zjednodušit tak, aby jí dokázalo porozumět. Sami sebe tak donutíte danou věc do hloubky poznat a zapsat si ji do paměti. Taky zjistíte, ve kterých znalostech máte mezery, co jste už zapomněli nebo čemu sami pořádně nerozumíte.
Jakmile odhalíte své slabiny, k látce se znovu vraťte či si vyhledejte věci, které jste nevěděli. Po této revizi vědomostí znovu opakujte krok jedna. Narazili jste při něm na další mezery? Opět si je doplňte a celé kolo opakujte tak dlouho, dokud nebudete moci probíranou věc bez zádrhelů vysvětlit.
V tomto bodě byste už měli mít hotový jasný a pochopitelný výklad. Projděte si znovu své poznámky a zkuste si je nahlas přečíst. Pokud něco nefunguje, poznámky si přeorganizujte. Nezapomeňte, že je má pochopit malé dítě, proto se nebojte dalšího zjednodušení.
Poslední krok je dobrovolný. Pokud si chcete ověřit, že novým vědomostem skutečně rozumíte, vyberte si člena rodiny či blízkého, který o dané problematice příliš neví, a udělejte mu výklad. Když nebude něčemu rozumět a vy nebudete schopni mu to vysvětlit, objevíte další mezeru, kterou můžete spravit předešlými postupy.
témata
6. 12. 2017 | 14:30