Znak vytažený ze zádi potopené bitevní lodi Graf Spee

Znak vytažený ze zádi potopené bitevní lodi Graf Spee | zdroj: thevintagenews.com


Uruguay řeší, co počít s obří svastikou vytaženou z potopené bitevní lodi

TÉMATA: druhá světová válka | lodě | nálezy | artefakty

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 02. 2016 | 12:30

Uruguayská vláda řeší poměrně kuriózní problém. Je vlastníkem svastiky, kterou potápěči vytáhli z potopené nacistické bitevní lodi Graf Spee. Co s ní? Prodat, zakopat nebo vystavit?

V roce 2006 vylovil britský potápěčský tým ze zádi bitevní lodě Graf Spee 2,75 metrů dlouhou německou orlici držící v pařátech  svastiku. Byl to symbol osobně navržený Hitlerem pro jeho kapesní bitevní loď, jak se Graf Spee oficiálně nazýval. Němcům mezinárodní smlouvy zakazovaly stavět velká válečná plavidla, a tak to před válkou řešili tím, že stavěli lodě o menším výtlaku, ovšem se silným pancéřováním i klasickými velkými děly. Takový byl právě Graf Spee.

Ten byl ovšem poškozen třemi britskými křižníky v bitvě u La Plata a nakonec ho vlastní posádka potopila v uruguayském přístavu Montevideo. Britové tehdy dokázali falešnou radiovou komunikací zmást kapitána lodi Hanse Langsdorffa, že se k Montevideu blíží silné britské svazy. Ve skutečnosti byly v okolí jen ony tři křížníky, se kterými se Graf Spee už utkal a byl schopen s nimi vést vyrovnanou bitvu. Ošálený Langsdroff však místo toho nařídil loď potopit a krátce na to se zastřelil.

Uruguayská vláda má práva jen na polovinu lodi. Druhá patří místnímu obchodníkovi a podnikateli Alfredu Etchegarayovi. Ten zaplatil polovinu výdajů na postupné vytažení částí lodi a jejich prodej do sběru. Nyní by byl velmi rád, kdyby se vzácný nacistický znak zhodnotil. Očekává za něj 15 milionů dolarů. Jediný další znak tohoto druhu leží na dně Atlantiku s potopenou německou bitevní lodí Bismarck. Kupci by se podle něj jistě našli. A pokud by se znak nemohl prodat, bylo by jej dobré zapůjčit za úplatu do některých světových muzeí. Ovšem uruguayská vláda o něčem podobném zatím nechce ani slyšet. Je pro ni příliš ožehavé zpeněžovat nebo vystavovat nacistické symboly. Zatím je tedy svastika uložena v depozitu uruguayského námořnictva, kde čeká, jak se vláda a Etchegaray nakonec dohodnou.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 02. 2016 | 12:30

> ExtraStory   |   Inzerce