Není nad láhev vychlazené koly, souhlasíte?

Není nad láhev vychlazené koly, souhlasíte? | zdroj: allday.com


Coca-Cola slaví 130 let. Tohle je 10 věcí, které jste o ní nejspíš nevěděli

TÉMATA: nápoje | coca-cola

user-avatar

Simona Knotková

25. 05. 2016 | 15:30

Coca-Cola je neodmyslitelnou součástí našeho konzumního života. Věděli jste o ní ale i těchto deset věcí?

1.) Coca-Cola byla vynalezena v roce 1886 lékárníkem Johnem Pembertonem. Věhlasu se jí začalo dostávat ale až o dva roky později, kdy se do čela společnosti postavil Asa Griggs Candler. Jeho cílem bylo jediné: Udělat z koly nejmilovanější a nejsnadněji rozpoznatelnou limonádu na světě.

2.) Na konci 19. století se na úspěchu Coca-Coly chtěli přiživit mnozí a ve velkém se začaly vyrábět napodobeniny. V roce 1906 byl proto poprvé realizován nápad doplnit láhve o nalepenou značku, díky níž by zákazník bezpečně poznal originál.Dobová reklama.

3.) Štítky se z lahví ale snadno odlepovaly, proto se společnost rozhodla ještě pro jiné řešení – najít jedinečný tvar lahve. Vyhlášený konkurz nakonec vyhrála Root Glass Company, která se během navrhování nechala inspirovat zaoblenými ženskými šaty z viktoriánské doby.

4.) Předlohou pro rýhy na lahvi byl zase plod kakaovníku. Tyto šaty byly inspirací pro tvar lahve.

5.) Originální tvar lahve udělal z koly rázem ikonu. Podle průzkumu ze čtyřicátých let existovalo jen méně než 1 % lidí, kterých ji podle něj nedokázalo rozpoznat.

6.) V roce 1950 se Coca-Cola stala prvním komerčním produktem, který se objevil na stránkách magazínu Time. Reklama s pin-up girl ze 40. let.

7.) Z původních 192 ml se nápoj v roce 1956 začal prodávat ve třech variantách: 295 ml, 355 ml a 768 ml.

8.) Plechovky byly testovány už ve 40. letech. Kvůli válce a nedostatku hliníku byl vývoj ale pozastaven a kola v plechovce na scénu vstoupila až v 60. letechTakto vypadaly první plechovky s kolou.

9.) Proč se Coca-Cola stala natolik populární? Kromě skvělé chuti podle Andyho Warhola také stírala rozdíly mezi bohatými a chudými: "Sledujete televizi a vidíte, jak prezident pije kolu, Liz Taylor pije kolu, a říkáte si, že i vy si ji můžete dát. Kola je kola a ani sebevětší bohatství vám nepřinese lepší kolu než tu, kterou pije pobuda na rohu. Všechny koly jsou stejné a všechny koly jsou dobré. Liz Taylor to ví, prezident to ví, pobuda to ví a vy to víte taky."

10.) Tohle jste ale snad věděli: Ukrutná smrt, která vám hrozí po konzumaci Mentosu a Coca-Coly, je samozřejmě jenom vymyšlený hoax.

 

user-avatar

Simona Knotková

25. 05. 2016 | 15:30

Zavří­t reklamu