Měla celý život před sebou. V pouhých čtrnácti letech ale zahynula v koncentračním táboře Osvětim.

Měla celý život před sebou. V pouhých čtrnácti letech ale zahynula v koncentračním táboře Osvětim. | zdroj: vintag.es


Czesława Kwoka je jedním z tisíců dětí zavražděných v Osvětimi. Nacisté ji zajali jako "politického vězně"

TÉMATA: druhá světová válka | koncentrační tábory

user-avatar

Simona Knotková

2. 06. 2017 | 14:00

Mezi fotografiemi vězňů v Bloku 6 osvětimského památníku najdete i portrét čtrnáctileté Polky Czesławy Kwoky. Do koncentračního tábora se dostala v prosinci roku 1943. Její smrt o tři měsíce později je dodnes zahalena tajemstvím.

Czesława Kwoka se narodila 15. srpna 1928 v obci Wólka Złojecka. Do Osvětimi se dostala společně s matkou Katarzynou Kwokou jako politická vězenkyně. Jejím "zločinem" bylo bydliště ve městě Zamość, které se mělo stát německou kolonií. Nacisti z místa vystěhovali okolo 110 tisíc lidí, 6000 tisíc Židů zlikvidovali v místní tvrzi.

Původní nekolorovaná fotografie

Během svého krátkého pobytu v táboře byla Czesława vyfocena Wilhelmem Brassem. Na snímcích si můžete povšimnout rozbitého rtu po ráně od dozorkyně, které dívka nedokázala odpovědět německy. Na prvním snímku je patrný také prut, jenž se používal na udržení foceného člověka v jedné pozici.

Wilhelm Brasse, původem profesionální fotograf z Polska, měl všechny pořízené portréty později zničit. Společně se svými kolegy se mu ale množství z nich podařilo ukrýt, a ponechat tak jako důležité svědectví pro budoucí generace.

Portréty vystavené v Osvětimi

Konec Kwoky je nejasný. Pravděpodobně zemřela 12. března 1943, několik týdnů po své matce, které byla nejspíš podána smrtelná injekce. Smrt obou žen mohla mít spojitost s  aktivitami v Osvětimi. Po válce byla jejich jména totiž nalezena v seznamech lidí spojených s táborovým odbojem. 

user-avatar

Simona Knotková

2. 06. 2017 | 14:00

Zavří­t reklamu