Most Rakotzbrücke skýtá pro pozorovatele magickou podívanou.

Most Rakotzbrücke skýtá pro pozorovatele magickou podívanou. | zdroj: atlasobscura.com


Ďáblův most v Německu vytváří optické kouzlo kruhu

TÉMATA: cetování | architektura | německo

user-avatar

Yvonne K.

24. 01. 2017 | 12:00

Most jako z pohádky, který má však strašidelný název – to je Rakotzbrücke neboli Ďáblův most v německém městě Kromlau. Fascinuje tím, jak spolu se svým odrazem na hladině vytváří dokonalý kruh. Je proto hojně vyhledáván turisty a fotografy. Nezkoušejte však po tomto mostě přejít – se zlou byste se potázali.

Pokud hledáte zajímavé památky ve spolkové zemi Sasko, pak Rakotzbrücke by neměl chybět ve vašem cestovním seznamu. Tento architektonický zázrak najdete u městečka Kromlau nedaleko polských hranic. V roce 1860 jej nechal postavit Friedrich Hermann Rötschke, rytíř z Kromlau. Ovšem tím, jak neobvykle a současně nebezpečně most vyhlíží, se mu dostalo přívlastku ďábelský, neboť lidé měli dojem, jako by jej postavil sám Satan. Jeho vysoký, úzký kamenný oblouk se klene přes Rakotzsee – Ďáblovo jezero a odrazem na klidné vodní hladině dotváří dokonalou iluzi kruhu.

Neobyčejný most však ve skutečnosti postavily ruce obyčejných smrtelníků – z velkých kamenů zasazených přímo do mostního oblouku a šedých bloků čediče. Čedičové bloky byly přivezeny z různých lomů v Sasku, Švýcarsku i Čechách.

Architekt, který most navrhl, zřejmě nadřadil estetické hledisko nad jeho praktické využití. Nejeden by zapochyboval, zda měl vůbec sloužit k přecházení. Pravdou je, že na most je dnes zakázáno vstupovat kvůli zachování památky pro budoucí generace. Návštěvník se musí spokojit jen s tím, že most bude pozorovat a fotit. Zvlášť magický dojem prý vyvolává při východu či západu slunce.

 

user-avatar

Yvonne K.

24. 01. 2017 | 12:00

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu