Archeologické výzkumy Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy potvrdily existenci doposud zcela neznámého chrámového komplexu staroegyptského panovníka v Abúsíru.

Archeologické výzkumy Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy potvrdily existenci doposud zcela neznámého chrámového komplexu staroegyptského panovníka v Abúsíru. | zdroj: čtk/cegu.ff.cuni.cz


Další velký úspěch českých egyptologů: V Abúsíru objevili ztracený chrám Ramesse II.

TÉMATA: archeologie | nálezy | egypt | starověk | faraoni

user-avatar

Yvonne K.

18. 10. 2017 | 12:00

V egyptském Abúsíru, kde si česká egyptologie drží prestižní koncesi, byl objeven dosud neznámý chrámový komplex staroegyptského panovníka. Oznámil to Český egyptologický ústav Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Komplex pochází z dob vlády panovníka Ramesse II., tedy zhruba z let 1279-1213 před naším letopočtem.

Podle vedoucího české expedice Miroslava Bárty nález chrámu dokazuje unikátní stavební a náboženské aktivity Ramesse II. v memfidské oblasti. "Jde doposud o jediný archeologicky doložený chrám tohoto panovníka na sakkárské a abúsírské nekropoli," uvedl Bárta.

Do komplexu o rozměrech 32x51 metrů se vstupovalo širokým pylonem z nepálených cihel. Za ním se nacházelo rozlehlé nádvoří, ze kterého bylo možné pokračovat do kamenného dvora a do dvou skladištních staveb, které uzavíraly pravou a levou stranu komplexu, uvádí egyptologický ústav.

Ze zadního konce dvora se vstupovalo do vyvýšené kamenné svatyně, jejíž zadní část byla rozdělena na tři paralelní místnosti. Pozůstatky této budovy byly překryty množstvím písku a kamenných úštěpů, z nichž mnoho neslo fragmenty malovaných reliéfů. Tyto nálezy znamenají podle českých egyptologů neocenitelný zdroj informací nejen pro rekonstrukci výzdobného programu svatyně, ale také pro určení funkce a datování celého komplexu.

Česká egyptologie pravidelně poutá pozornost svými archeologickými objevy, při výzkumu staroegyptské civilizace už dosáhla jedinečných objevů. Ústav, jehož profesoři přednášejí doma i v zahraničí včetně elitních univerzit v USA, ve světě prosadil v 80. letech uznávaný egyptolog Miroslav Verner.

 

user-avatar

Yvonne K.

18. 10. 2017 | 12:00

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu