Šperky s panterem zdobí i historie lásky dvou velkých párů | zdroj: Daily Mail


Diamantový panter jde do dražby za více než 50 milionů korun! Nosily ho na sobě vévodkyně z Windsoru i muzikálová herečka

Brož a náramek v podobě pantera pochází z legendárního Bestiáře – kolekce luxusních šperků s tygry, draky, chimérami, krokodýly a jinými „bestiemi“, které vyrobila proslulá francouzská klenotnická firma Cartier. Šperky koncem 50. let pořídil pro svoji milovanou "šelmičku", Brity nenáviděnou Američanku Wallis Simpsonovou, nechvalně proslulý britský král Eduard VIII.

user-avatar

Blondie

26. 09. 2014 | 00:02

Edward si Wallis vzal už měsíc po jejím rozvodu, 3. června 1937, a žili pak spolu ve Francii.

V době, kdy Eduard drahými šperky obšťastnil svoji americkou manželku, už dávno neseděl na britském trůně a jakožto „pouhý“ vévoda z Windsoru žil se svojí americkou manželkou ve francouzském exilu, kam spolu prchli před ostudou vyvolanou královou abdikací v roce 1936.

Vévodkyně z Windsoru (1896–1986) byla známa svou zálibou ve špercích.

Britové nemohli přenést přes srdce, že si jejich král namluvil neurozenou Američanku, která se navíc stihla už dvakrát rozvést. Než by se ale zamilovaný král své milenky zřekl, raději se vzdal britského trůnu. Lásku své ženě pak často prokazoval tím, že ji zahrnoval drahými šperky, které Wallis Simpsonová tak milovala!

Proslulý šperk znázorňující pantera je vyroben z diamantů, smaragdů a onyxu

Po smrti vévodkyně z Windsoru  v roce 1986 skončila její obrovská sbírka šperků v legendární aukci konané v Ženevě. Jedním z vážných zájemců, který se tehdy dražby zúčastnil, byl i proslulý britský skladatel Andrew Lloyd Webber (1948), jenž složil hudbu k tak slavným muzikálům Jesus Christ Superstar nebo Evita.

Šperk koncem 50. let zakoupil vévoda z Windsoru pro svoji manželku Wallis Simpsonovou.

V té době byl Webber už dva roky ženat s anglickou sopranistkou Sarah Brightmanovou (1960), s níž se seznámil v muzikálu Kočky, kde zpěvačka vystupovala. Webber jí chtěl udělat stejnou radost jako kdysi britský král své Wallis, a tak jakmile se panter z diamantů, smaragdů a onyxu začal na dražbě vyvolávat, hned po něm skočil! Měl k tomu ostatně ještě jeden důvod. Jeho muzikál Fantom opery, v němž Sarah Brightmanová rovněž hrála, slavil v Londýně obrovský úspěch a stal se druhým nejdéle uváděným muzikálem na světě. Chtěl to tedy se svou manželkou jaksepatří oslavit!

Šperk nakoupil v dražbě a daroval své ženě, sopranistce Sarah Brightmanové, její tehdejší manžel Andrew Lloyd Webber.

Manželství skladatele a zpěvačky však v roce 1990 ztroskotalo, a tak není divu, že brož i náramek jdou nyní do dražby za vyvolávací cenu 1,5 milionů liber (v přepočtu kolem 52 milionů korun).

Šperkem ze slavného francouzského klenotnictví Cartier se Wallis Simpsonová ve společnosti ráda chlubila.

Dražba se koná v Ženevě 11. listopadu a část jejího výtěžku má být věnována Nadaci Andrew Lloyd Webbera, která podporuje výuku umění a hudby na školách.

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

26. 09. 2014 | 00:02