Mučírna gestapa byla přímo pod Eiffelovou věží. | zdroj: youtube.com


Dobový dokument odhaluje mučírnu gestapa pod Eiffelovou věží

TÉMATA: francie | gestapo

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 04. 2016 | 12:00

Na místě, kde by to určitě nikdo nečekal, přímo v podzemí pod Eiffelovou věží, mělo za druhé světové války svou mučírnu gestapo. Francouzští vojáci ji našli a nález byl zachycen i v dobovém týdeníku. Kůly, ke kterým byli připoutáni lidé, kteří zde byli mučeni a následně zastřeleni, roušky přes oči a rakve připravené pro mrtvoly francouzských partyzánů a odbojářů. To vše světové veřejnosti zprostředkoval britský filmový archiv British Pathé.

Gestapo založil v roce 1933 Hermann Göring, o rok později přešlo pod Heiricha Himmlera, kterého Hitler jmenoval velitelem říšské policie. Gestapo bylo vždy známo svými brutálními postupy. Běžné bylo mučení, odpírání spánku i jídla, nejrůznější fyzické i psychické trýznění. Dovoleno a doporučováno bylo prakticky vše, co mohlo jakýmkoliv způsobem dostat informace z podezřelého.

Ve Francii gestapu asistovala Milice française, tedy místní policie. Tu založil vichistický režim v roce 1943. Jejím hlavním úkolem byl potírat domácí odboj a partyzány. Ti považovali francouzskou milici za brutálnější a nebezpečnější než samotné gestapo. Navíc znali místní reálie a hovořili francouzsky, takže nebylo možné je jen tak lehce obelstít. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 04. 2016 | 12:00

> ExtraStory   |   Inzerce