Za exotikou mohli Češi v dobách socialismu vyrazit leda tak k Balatonu.

Za exotikou mohli Češi v dobách socialismu vyrazit leda tak k Balatonu. | zdroj: rabakalman.blog.hu


Dovolená za socialismu: Ti, co se nedostali k moři, jezdili k Balatonu

TÉMATA: československo | socialismus | normalizace | maďarsko | balaton | dovolená | cestování

user-avatar

Václav Pokorný

20. 07. 2018 | 09:30

V dobách neúspěšného budování komunismu byl výběr destinací, kde mohou české rodiny strávit letní dovolenou u teplého moře, velmi omezen. Na kapitalistický západ a do Jugoslávie byl nutný devizový příslib od banky, určený jen pro nepatrnou část obyvatel. Bez příslibu se tak dalo vycestovat jen do Bulharska a Rumunska. Mnozí si však oblíbili maďarské jezero Balaton.

Jistě si vzpomenete na závěrečnou scénu z komedie Pupendo, kdy Jaroslav Dušek stojí daleko od břehu a voda mu sahá stále jen po kolena. Tento legendární záběr byl natočen u Balatonu, kdysi tak oblíbené destinace Čechů a Slováků v dobách normalizace. Čím to, že toto mělké jezero našince tak přitahovalo? Balaton - oblíbená destinace Čechů za socialismu

Samotný název Balaton, nebo-li Blatenské jezero, vděčí za svůj název Slovanům, a nikoliv Maďarům. Jeho jméno je odvozeno od slovanského „blato“ – bažina. Nachází se v kotlině tektonického původu a rozlohou 596 km² je největším jezerem ve střední Evropě. Na délku má 78 km, na šířku maximálně 14 km. Vody jezera jsou dosti mělké, v průměru měří jen něco přes 3 metry, rychle se však prohřejí, a jsou proto velmi příjemné. Průměrná letní teplota vody dosahuje 25 °C. Geomorfologie jezera způsobuje, že při bouřích spojených s větrem se jeho hladina dosti rozbouří, a tak vznikají vysoké vlny jako na opravdovém moři.

Balaton se tak v dobách normalizace stal pro statisíce Čechoslováků plnohodnotnou náhradou teplého jižního moře. K přitažlivosti této destinace přispěly i kvalitní služby poskytované malými soukromými řemeslníky a obchodníky. 

V tamních stáncích bylo možné i v dobách socialismu zakoupit džíny, sexy trička s potisky, žádané hudební desky, vína, šťavnaté melouny, chutné papriky a rajčata, vyhlášené klobásy a hlavně oblíbené langoše. Půvab Balatonu pak umocnila výborná pikantní jídla maďarské kuchyně.

Po roce 1989 zájem našich turistů o tuto destinaci opadl. V posledních letech, a to zejména v důsledku přílivu migrantů do jižních států Evropské unie však cestovní kanceláře hlásí zvýšený zájem o Blatenské jezero.  

 

user-avatar

Václav Pokorný

20. 07. 2018 | 09:30

> ExtraStory   |   Inzerce