Branský hrad se stal zřejmě předlohou pro románový hrad upíra Drákuly | zdroj: ExtraStory.cz
TÉMATA: tajemná místa | středověk | upíři | Drácula
18. 09. 2014 | 16:51
Gotický hrad Bran se tyčí na kopci uprostřed lesů nedaleko rumunského města Brašov. Jako jediná pevnost v Rumunsku nejlépe odpovídá popisu Drákulova hradu z románu od irského spisovatele Brama Stockera. Dokládá to i ilustrace hradu v prvním vydání knihy z roku 1897. Irský spisovatel přitom Rumunsko ani hrad Bran nikdy nenavštívil. Přesto z legend a mýtů zdejšího kraje očividně čerpal, byť na dálku.
Jeho literární postavu Drákuly pravděpodobně inspiroval valašský kníže Vlad III. Dracula (1431–1476), jenž proslul svou neobyčejnou krutostí. Pro svoji zálibu napichovat nepřátelské vojáky na kůl a nechat je v bolestech dlouze umírat se mu dostalo přezdívky „Napichovač“. Upírem sice nebyl, ale není pochyb, že se kvůli němu prolilo hodně lidské krve a že byl noční můrou nejen Turků, s nimiž bojoval, ale i svých poddaných.
Valašský kníže sice na hradě Bran nesídlil, ale občas kolem projížděl při svých taženích proti nepoctivým německým obchodníkům z Brašova. U paty hradu můžete dodnes vidět původní celní domečky, kde se od kupců vybíraly daně. V roce 1462 krutý kníže na hradě Bran pobýval, ovšem zcela nedobrovolně. Zajal ho totiž uherský král Matyáš Korvín a vsadil jej na na dva měsíce do hradní kobky.
Na rozdíl od něj si však hrad později oblíbila pohledná rumunská královna Marie Edinburská (1875-1938), která tu žila od roku 1920. Jako správná hradní paní ho nechala zrekonstruovat a zkrášlit starožitným nábytkem a příslušenstvím, které tu zůstalo dodnes. Od roku 1940 tu na přání královny také spočívá její srdce. Drákulův hrad prostě milovala!
V roce 1948 však rumunští komunisté královskou rodinu z milovaného hradu vyhnali a zřídili v něm muzeum otevřené pro veřejnost. Mnohaletou nedbalostí úřadů se však z hradu málem staly trosky. Velké rekonstrukce se pevnost dočkala až v letech 1897 až 1993.
Po pádu Ceausescova režimu v roce 1989 se původní majitelé hradu – rod Habsburků – začal dožadovat navrácení svého panství. Po vleklých soudních sporech nakonec získal hrad nazpět vnuk královny Marie, Dominik Habsburský. Nový majitel se již nějakou dobu snaží hrad o 57 pokojích prodat. Rumunskému státu ho nabídl ke koupi za 80 milionů dolarů, ačkoli pro ostatní zájemce je kupní cena skoro o 60 milionů vyšší.
Hrad nyní žije z turistického ruchu a lidské záliby v kuriozitách a hororech. Tajemného upíra Drákulu ostatně zrodily místní legendy a pověry. Lidé z okolí hradu Bran totiž po staletí věřili v existenci zlých duchů zvaných strigy. Ti během dne žili normálním životem, ale v noci jejich duše opuštěly spící těla a pronásledovaly vesničany v jejich snech. Ostatně o nich se ve svém románu zmiňuje i duchovní otec upíra Drákuly Bram Stocker, když píše: „Trpí kletbou nesmrtelnosti, přecházejí z jedné doby do druhé, znásobují své oběti, rozšiřují zlo ve světě.“
Stíny těchto duchů však nijak neodrazují turisty od návštěvy hradu a jsou i tací, kteří v pokojích s vrzající podlahou neváhají strávit vzrušující svatební noc! V každém případě to není transylvánský upír, který si tu na vás bude brousit zuby, ale spousta trhovců snažících se vám prodat suvenýry s upířími motivy!
témata
Komentáře (
18. 09. 2014 | 16:51
Sdílej to: