Abebe Bikila zvítězil v maratonu i bez běžeckých bot.

Abebe Bikila zvítězil v maratonu i bez běžeckých bot. | zdroj: thevintagenews.com

Etiopský běžec Abebe Bikila běžel bosky, přesto vyhrál maraton

TÉMATA: sport | maraton

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 12. 2019 | 13:00

Abebe Bikila byl mimořádný běžec, který se zapsal do historie mimo jiné jako vítěz olympijského maratonu z roku 1960, který se konal v Římě. Zaujal zejména tím, že jej běžel bosky.

Bikila byl přitom do etiopského olympijského týmu zařazen až doslova na poslední chvíli. Letadlo s týmem už rolovalo na ranveji, aby odlétlo do Říma, ale na palubě byl Wami Biratu, který byl vážně nemocný. Šéf výpravy Onni Niskaknen rozhodl, že Biratu nikam nepoletí a musí ho okamžitě někdo nahradit. Byli povolání hned dva běžci – Abebe Bikila a Abebe Wakjira.

Na místě pak měli nafasovat speciální běžecké boty od Adidasu, sponzora olympiády. Už jich mnoho nezbývalo, ostatní výpravy si je skoro všechny rozebraly. Wakjira sebral dva páry, ale ten, který dal Bikilovi, mu příliš neseděl, takže se musel obejít bez nich.

Několik hodin před startem závodu se Bikila rozhodl, že raději poběží bosky než v nevyhovujících botách. Nebylo to pro něj nic nového, byl zvyklý trénovat bosky, takže v tom neviděl žádný problém. Niskanen ho upozorňoval na jeho největší soupeře na trati, mezi kterými byl i Maročan Rhadi Ben Abdesselamfrom. Ten měl běžet s číslem 26, ale z neznámého důvodu mu nakonec dali číslo 185. O změně ovšem Niskanen ani Bikila nevěděli.

Když závod začal, Bikila se rychle propracoval kupředu. Stále hledal obávaného Maročana s číslem 26, a jelikož ho nikde na trati neviděl, domníval se, že je někde daleko vepředu. Ten přitom běžel vedle něj, ovšem s číslem 185. Běželi vedle sebe celý závod až do posledních 500 metrů, kde jej Bikila přesprintoval a doběhl první s náskokem 25 vteřin v čase 2:15:16.2. Stal se tak prvním závodníkem ze subsaharské Afriky, který získal zlatou medaili na olympiádě.

Když se Bikily po závodě novináři ptali, proč běžel bosky, odpověděl jim: „Chtěl jsem, aby celý svět viděl, že u nás v Etiopii vždy vítězíme jen odhodláním a hrdinstvím.“