Filadelfský experiment patří k největším záhadám druhé světové války, tedy pokud se udál. | zdroj: youtube.com
Začněme tím, že námořnictvo popírá, že kdy k jakémukoliv podobnému experimentu vůbec došlo. K tomuto názoru se kloní také velká skupina historiků. Ovšem na druhou stranu je nemálo těch, kteří tvrdí, že se hrůzný experiment skutečně odehrál a vláda samozřejmě jen vše tají. Takže se podívejme, o co přesně šlo.
Námořnictvo mělo velkou snahu vyvinout lodě, které by byly neviditelné pro nepřítelské dalekohledy. Něco jako dnešní stealth technologie, ovšem tehdy ještě podobné technologie nebyly k dispozici. Zato byli k dispozici špičkoví vědci, jako například Nikola Tesla a Albert Einstein. Ti už z povahy svých specializací sázeli na fyzikální zákony a snažili se využít vlastnosti elektromagnetického pole, které by zakřivilo světelné paprsky kolem lodě. Ta by se tak stala neviditelná.
K testovacím účelům byl vybrána válečná loď USS Eldridge a 22. července 1943 (podle jiných zdrojů to bylo o několik týdnů později) se ji podařilo ve filadelfském přístavu prakticky zneviditelnit. Kolem torpédoborce se vznášela hustá zelená mlha, ve které plavidlo zcela zmizelo. Výsledky byly povzbudivé a test se měl opakovat přesto, že si někteří členové posádky stěžovali na silné nevolnosti. Tesla se také údajně pohádal s vedoucím projektu Johnem von Neumanem. Ten hodlal v experimentu pokračovat, zatímco Tesla varoval před nebezpečím pro posádku. Experiment se opakoval 28. října a tentokrát loď zmizela v oblaku zelené mlhy úplně. Podle některých teorií se ocitla asi o deset vteřin zpět v čase v přístavu Norfolk ve Virginii, který je od Filadelfie vzdálen 320 km. Pak se torpédoborec najednou objevil zpět ve filadelfském přístavu.
Posádka byla z části šílená, někteří byli dokonce zataveni přímo do trupu lodi. Několik lidí se vůbec nenašlo. Došlo na slova Nikoly Tesly, který něco podobného předpokládál? Těžko říct. Námořnictvo projekt ukončilo a v jeho archivech o nich není jediná zmínka. Projekt je odkázán do říše ufologů a konspirátorů, přestože existují údajně i dopisy samotného Einsteina, kde o experimentu píše.
Vše nám dnes přijde příliš nereálné a fantastické na to, aby to mohla být pravda. Ale Albert Einstein pracoval například i na jaderné bombě. Kdyby někdo lidem v roce 1944 řekl, že vědci sestrojují bombu, která zlikviduje celá města a zahubí statisíce lidí, možná by si také klepali na čelo. Armáda by tehdy také vše popřela. Možná je Filadelfský experiment další podobnou přísně tajnou událostí, jen v tomto případě se pokus prostě nevydařil.
témata
21. 08. 2017 | 12:00