Už jste někdy zkoušeli hypnózu? Možná je váš mozek proti ní imunní.

Už jste někdy zkoušeli hypnózu? Možná je váš mozek proti ní imunní. | zdroj: messagetoeagle.com


Nejste schopní hypnózy? Chyba bude ve vašem mozku

user-avatar

Simona Knotková

4. 05. 2016 | 14:00

Hypnóza je účinným nástrojem v léčbě mnoha psychických poruch. Někteří jedinci ovšem stavu, kdy ztratí kontrolu nad svým tělem a zvýší se jejich ovlivnitelnost, nemohou dosáhnout. Proč tomu tak je, se snažil zjistit tým výzkumníků ze Stanfordovy univerzity.

Vědci dali dohromady dvanáct dospělých, které bylo lehké zhypnotizovat, a dvanáct dospělých, u kterých to bylo zase skoro nemožné. Oběma skupinám poté udělali magnetickou rezonanci. Během ní se zaměřili na jednotlivé části mozky a zkoumali, zda je mezi nimi nějaký rozdíl. A ten brzy opravdu našli.

U první skupinky zjistili, že centrum pro řízení kontroly u nich funguje v lepší spolupráci s centrem rozhodování. U hůře zhypnotizovatelných jedinců bylo zato nalezeno jen minimální spojení těchto dvou částí. Odbornými slovy řečeno, o zhypnotizování či nezhypnotizování určitého člověka rozhoduje spojení mezi jeho dorzolaterálním prefrontálním kortexem (mozkovou kůrou) a dorzálním předním limbickým kortexem.

"Mozek je složitý, lidé jsou složití, a bylo proto překvapením, že jsme se dobrali k tak jasnému výsledku," řekl jeden z členů výzkumu, doktor medicíny David Spiegel.

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

4. 05. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu