FreeMotionHandling je roztomilý inteligentní balon vhodný do větších kanceláří. | zdroj: dailymail.co.uk


Inteligentní asistentka do kanceláře: balon, který sám vše odnese i přinese

TÉMATA: drony | technologie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2016 | 12:30

Tohle je vážně bizarní stroj. Balon naplněný heliem, který objekty vcucává svým jazykem. Je autonomní, řiditelný a vypadá hezky. Firma Festo, která ho vyvinula, věří, že tohle bude alternativa ke všemu tomu dnešnímu šílenství s drony.

FreeMotionHandling je superbalonek poháněný několika motory umístěnými na karbonovém prstenci po obvodu. Unese až 400 g nákladu. To není moc, ale v poměru k jeho velikosti to rozhodně ujde. Ve vzduchu se udrží déle než dron a navíc tenhle stroj umí sám vyhodnotit překážky na trase a vyhnout se jim. Firma jej prezentuje jako ideální přepravní prostředek do velkých firemních budov.

Chcete kolegovi poslat jablko nebo diář? Zavoláte balon, svěříte mu náklad a ten odletí do jiného poschodí, kde náklad zase vyloží. Podstatné je, že balon takto funguje opravdu pouze uvnitř budov, kde si může načíst podstatné body pro orientaci v prostoru. Venku by byl zmatený a nemohl by sám plnit úkoly. Ve velké budově se naopak ryche zorientuje a může létat, kam má, aniž by ho někdo řídil. Vše obstará počítač, který zvládne zpracovat obraz, a dokonce sám rozpozná předmět, který má naložit a odnést.

Praktické upotřebení tohoto vynálezu moc velké sice nebude, neboť firem, které by o balon měly zájem, zas tolik není, ale každopádně je to zase další krok kupředu ve vývoji malých létajících strojů, kterým zřejmě bude patřit tohle století. 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2016 | 12:30

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu