Šizó Kanaguri běhal celý svůj život, i svůj stockholmský maraton nakonec doběhl. | zdroj: thevintagenews.com

Japonský atlet Kanaguri dokončil maraton za 54 let

TÉMATA: sport | japonsko | maraton

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 01. 2020 | 14:00

Japonský běžec Šizó Kanaguri byl nazýván japonským otcem maratonu. A to přes to, že při své účasti na olympijských hrách maraton nedokončil. To se mu podařilo až o 54 let později.

Šizó Kanaguri (1891–1983) se narodil ve městě Tamana v provincii Kumamoto. V roce 1911 se kvalifikoval jako účastník olympiády ve Stockholmu, které se konaly o rok později. Byla to nesmírná čest pro mladého závodníka, přestože nad celou kvalifikací visely otazníky. Domácí kvalifikační běh měl totiž jen 40 kilometrů a byl kratší než ten olympijský. Aby toho nebylo málo, noviny psaly, že Kanaguri zaběhl maraton v novém světovém rekordu 2 hodiny 32 minut, což byl nový světový rekord. Očekávání tak byla ze strany veřejnosti velká a Kanaguri byl považován za jednoho z velkých favoritů.

Jako jeden z pouhých dvou japonských atletů se tak vypravil do Švédska. Cesta trvala celých 18 dní a byla velmi vyčerpávající. Nejprve Kanaguri plul lodí a poté cestoval Transsibiřskou magistrálou. Pět dní se dával dohromady z následků dlouhé cesty. V Sollentuně, kde se maratonský běh odehrával, panovalo onoho dne 25stupňové vedro. Polovina závodníků trpěla hypertermií  (zvýšení teploty organizmu vyvolané poruchami termoregulace - pozn. red.), mezi nimi i Kanaguri.

Oslabený  Kanaguri někde v průběhu trati omdlel vyčerpáním a probral se v péči místní farmářské rodiny. Kanaguri byl nesmírně zahanben svým selháním, a tak – aniž by informoval sportovní komisaře nebo kohokoliv z vedení závodu – odjel rychle zpět do Japonska. Ve Stockohlmu ho měli zpočátku za nezvěstného.

V roce 1967 dostal od jedné švédské televize nabídku, aby doběhl svůj dřívější maraton, a dokončil tak závod. Kanaguri souhlasil a dokončil nakonec svůj maratonský běh v čase 54 let, 8 měsíců, 6 dní, 5 hodin a 32 minut. „Byl to dlouhý výlet, za který jsem se stihl oženit, mít šest dětí a deset vnoučat,“ řekl po uběhnutí maratonské tratě Kanaguri.  Jeho výkon bývá s nadsázkou označován za nejpomalejší maraton historie.

Kanaguri ovšem mezitím absolvoval mnoho jiných maratonů. Na olympiádě v Antverpách v roce 1920 doběhl na 16. místě, na další olympiádě sice startoval, ale závod nedokončil. Sám byl také u zrodu tradičního Hakone Ekiden Maratonu, který se běží v Japonsku od roku 1920. Od roku 2004 nese hlavní cena pro vítěze Kanaguriho jméno.