Ministr Jošitaka Sakurada sedí hned na dvou židlích, o skandály a problémy u něj není nouze. | zdroj: bbc.com
Neučinil tak ale úplně dobrovolně. Předseda nejsilnější opoziční strany jej totiž veřejně kritizoval, když prohlásil, že jeho nedochvilnost je vyjádřením pohrdání vůči parlamentu. Navíc opozice bojkotovala pětihodinové setkání komise k rozpočtu na protest proti nedochvilnosti ministra Sakurady. U nás, kde ministři běžně vůbec nechodí na interpelace a předseda vlády parlament označuje za žvanírnu, to zní jako zprávy z jiné planety. V Japonsku je zkrátka jiná kultura a myšlení.
Ovšem ministr Sakurada je opravdu svéráznou, až kontroverzní postavou japonské politiky. Byl kritizován za svůj nedávný výrok o nadějné plavkyni Rikako Ikee. Té byla diagnostikována leukémie. Sakurada se vyjádřil v tom smyslu, že je zklamán a že Rikako mohla přinést zemi zlatou medaili. Ani slovo o tom, že Rikako je v ohrožení života nebo třeba přání brzkého uzdravení. Po kritice se musel Sakurada omluvit.
A ani to není jeho poslední skandál. V roce 2016 označil ženy, které Japonci unesli nebo donutili pracovat jako „utěšitelky vojáků“, za profesionální prostitutky. Je přitom historicky zdokumentovaným faktem, že naprostá většina žen byla k prostituci donucena a rozhodně o prostitutky nešlo. Tehdy se ovšem Sakurada neomluvil. V Japonsku je totiž v současnosti na vzestupu nacionalistický pohled na druhou světovou válku, který bagatelizuje japonské válečné zločiny nebo je vyloženě popírá.
Sakurada se loni zesměšnil ale také výrokem o tom, že nikdy v životě nepoužil počítač. Sakurada je totiž také ministrem kybernetické bezpečnosti, takže tato zpráva obletěla doslova celý svět. Sakurada se hájil tím, že počítač nepotřebuje a veškerou práci na něm deleguje na své podřízené sekretářky. Také nebyl schopen odpovědět na otázku, zda se v jaderných elektrárnách používají USB disky, a vypadalo to, že naprosto neví, co to je. I proto si v současnosti 65 procent Japonců myslí, že Sakurada by měl z politiky úplně odejít. Sakurada se však zatím i přes své eskapády a maléry v obou svých úřadech drží. Alespoň v tom to máme s Japonci stejné.
26. 02. 2019 | 08:00