Naše slova mají daleko větší dopad, než si myslíme. | zdroj: youtube.com


Jedna rostlina byla ve škole "šikanována", druhá poslouchala komplimenty. Výsledek po měsíci vás hodně překvapí

TÉMATA: experiment | šikana | děti | školství

user-avatar

Simona Knotková

17. 05. 2018 | 09:00

IKEA ve spolupráci s mezinárodní školou GEMS ve Spojených arabských emirátech upozornila neotřelým způsobem na nebezpečí šikany. Dopad negativních slov na jedince demonstrovala experimentem se dvěma rostlinami.

Na pohled to byly dvě totožné rostliny v květináči. Obě dvě byly vystavovány stejnému množství slunečního záření a dostávaly také stejný příděl vody a hnojiva. Přesto tu byl jeden zásadní rozdíl. Zatímco jedna rostlina poslouchala po dobu třiceti dnů komplimenty, s druhou se zacházelo podobně jako se šikanovaným člověkem.

"Nikdo tě němá rád." "Nikomu bys nechyběl." "Jsi úplně zbytečný." I taková byla slova, která si rostlina během měsíčního experimentu musela vyslechnout. Druhá rostlina byla oproti tomu zahrnována slovy lásky a ocenění. IKEA tak vycházela z teorie, že rostliny dokážou podobně jako lidé vnímat emoce, které se poté odráží na jejich vývoji. Pozitivní či negativní vzkazy mohli následně nahrávat i sami studenti.

Výsledek experimentu byl představen k Mezinárodnímu dni proti šikaně, jenž od roku 2012 připadá na 4. května, a některé možná velmi překvapí. Zatímco rostlina poslouchající komplimenty se konce pokusu dočkala v normálním zdravém stavu, šikanovaná rostlina byla sešlá a usychala.

"Chválím Ikeu za tuto iniciativu, díky které děti ve školách pochopí, jaký negativní dopad může mít šikana na druhého. Díky. Můj syn si v jedné ze škol GEMS bohužel prošel šikanou a vedení proti tomu nic neudělalo. Došlo to až tak daleko, že jsme museli změnit školu. Teď už je ale díkybohu vše v pořádku," zněla jedna z reakcí veřejnosti. Ne všichni nicméně sdílí podobné nadšení.

Zveřejněné video spustilo také dávku nevole a kritiky. Podle některých se jedná o pouhý podvod. "Je to pěkná blbost. Nejspíš prostě jenom jednu kytku zalévali míň, aby se to jim hodilo pro vyvolání iluze. Rostliny neslyší a nerozumí lidské řeči," píše v reakci jeden z uživatelů.

Ať už to bylo ale jakkoliv, Ikey nelze upřít dobré úmysly. Pokud experiment zvýší povědomí o šikaně, jedině dobře. Skutečnost je totiž taková, že šikana ve školách je stále aktuálním problémem a na křehkou dětskou psychiku má bohužel velmi reálný negativní dopad.

user-avatar

Simona Knotková

17. 05. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu