Krysy trénované na hledání min v Africe zachraňují tisíce životů

Krysy trénované na hledání min v Africe zachraňují tisíce životů | zdroj: boredpanda.com


Krysy zachránily tisíce lidských životů, jsou nejlepšími hledači min

TÉMATA: zvířata | afrika | válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2015 | 09:30

Voják s detektorem min zvládne za 24 operačních hodin prohledat 200 čtverečných metrů země. Cvičená africká krysa to zvládne za dvacet minut. Čtyřnozí hledači min se využívají po celé Africe a zachránili tak bezpočet lidských životů. Navíc údajně „ve službě“ nezemřela ani jedna krysa.

Průměrně 9 lidí denně zemře na následky výbuchu miny. Drtivá většina z nich pochází z Afriky, která je doslova zamořena množstvím min z nejrůznějších válek. Chudé státy jako Súdán nemají prostředky na to, aby platily rozsáhlé odminovací programy. Není divu, že právě v Africe se zrodil nový fenomén – krysy specializované na vyhledávání min.

Jak to krysy dělají? Mají na své straně dvě obrovské výhody. Drtivá většina min je nastavena tak, že na ní musí stát těleso o váze minimálně 5 kg. Jenže pětikilová krysa neexistuje, nejtěžší krysy váží něco kolem 1,5 kg. Výsledkem je, že mohou doslova stát na mině a nestane se nic. Druhou výhodou je jejich vynikající čich, kterým dokáží vycítit výbušninu skrytou pod zemí.

Krysy minohledačky si nežijí špatně. Projdou tréninkem, a pak většinu svého života stráví hledáním min. Jak už bylo řečeno, ztráty nejsou, takže pro ně nejde o životu nebezpečnou práci. Navíc za ní dostávají pamlsky a dobroty. Jakmile jsou příliš staré nebo je přestane práce bavit, jdou do důchodu a jsou dál živeny na krysích farmách. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 06. 2015 | 09:30

> ExtraStory   |   Inzerce