Pohodlí bylo to poslední, s čím nebohá fena mohla počítat | zdroj: internet


Lajka se nejmenovala Lajka a nebyla první. Zemřela v krutých bolestech

TÉMATA: výzkum vesmíru | sovětský svaz

Každý se ve škole učil, že první tvor ve vesmíru byla fena Lajka. Jenže chyba lávky. Lajka se nejmenovala Lajka a nebyla první. Její pobyt ve vesmíru byl navíc utrpením.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 10. 2014 | 07:01

Striktně vzato byly prvními živými tvory ve vesmíru mušky octomilky na palubě americké kosmické lodi V-2, které se do výšky 101 km nad zemí vznesly deset let před Lajkou. Jenže octomilky se těžko pojmenovávají a nejsou zdaleka tak hezké jako psi, takže se na ně rychle zapomnělo. Před Lajkou se ovšem do vesmíru podívali ještě šimpanzi (vyslaní Američany) a psi (vyslaní Sověty), jenže ti zase nedoletěli až na oběžnou dráhu, takže se ani jim nedostalo té cti zapsat se do historie kosmonautiky. Prvenství bylo přiřknuto feně Lajce, kterou vynesl do kosmu sovětský Sputnik 2.

Šimpanz

Lajka byla pouliční voříšek, jako ostatně všichni členové sovětského zvířecího vesmírného programu. Psi odchycení přímo na ulici byli vybráni, protože byli odolní a zvyklí na tvrdé podmínky. Byli ochotní o svůj život co nejvíce bojovat, což se u vyšlechtěných plemen příliš neočekávalo.

Lajka

Lajka se cvičila společně s dalšími dvěma adeptkami. Původně se ani nejmenovala Lajka, ale měla hned několik jmen: Kudrjavka (Kudrnka), Limončik (Citronek) a Žučka (Brouček). Výcvik byl drsný. Psy čekal trénink v centrifuze a především nácvik pobytu ve stísněné kabině, kde se nemohli otáčet, ale pouze sedět nebo ležet. Jedno ale bylo jasné, psí kosmonaut se na Zem nevrátí, Sputnik 2 neměl návratový modul.

Sputnik2

Lajka nakonec prošla náročným tréninkem a 3. listopadu 1957 úspěšně odstartovala z kosmodromu Bajkonur do kosmu. Jenže tím veškeré plány skončily. Vystresované zvíře se nechtělo uklidnit, navíc se v kabině porouchal ventilátor a tak elektrodami oblepená Lajka zemřela už po několika hodinách stresem, strachem a vedrem. Její smrt přitom měla nastat až po několika dnech. O tom, jak měla být v lodi usmrcena, dodnes není jasno. Mluví se o plynu, otráveném jídle nebo smrtící injekci. Každopádně na nic z toho nedošlo.

Lajka pomník

Sputnik 2 i s mrtvou Lajkou létal na oběžné dráze ještě dalších několik měsíců. Přestože Lajka zemřela velmi rychle, podařilo se díky ní potvrdit, že živí tvorové mohou létat do vesmíru. Lajka má památník v Moskvě u Ústavu vojenské medicíny. Sověti po ní pojmenovali také značku cigaret a vydali sérii poštovních známek.    

Lajka známka

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 10. 2014 | 07:01