Lexus vyvíjí nejen luxusní auta, ale i futuristický hoverboard. | zdroj: youtube.com


Lexus představil létající hoverboard. Kolik bude tahle zábava stát, je záhadou

TÉMATA: hoverboard | sport | skateboard | vznášedla | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 08. 2015 | 09:45

Experimentům s vývojem hoverboardů – tedy skateboardů, které fungují na principu magnetické levitace, se věnuje vícero firem. Zatím nejdál došla automobilka Lexus. Její hoverboard má ovšem jednu nevýhodu – ani sám výrobce není schopen odhadnout jeho cenu.

Lexus zatím uvedl několik krátkých filmů, v nichž svůj hoverboard představuje, do sériové výroby se ale dostane nejdříve za rok a půl. Podle šéfů firmy už teď volají zákazníci a chtějí si hoverboard předplatit. „Cena produktu se nedá v tuhle chvíli ani odhadnout, vážně,“ tvrdí David Nordstrom z Lexusu.

Celé zařízení je komplikované také tím, že nemůže fungovat na běžném povrchu, ale pouze na speciálně upravené dráze, která má pod povrchem magnety. Podobný princip využívají nové japonské vlaky, jedoucí po magnetických polštářích. Jako má vlak své koleje, musí mít hoverboard svou upravenou trasu. Lexus proto zafinancoval úpravu jednoho skateparku v Barceloně, aby po něm mohl hoverboard jezdit. Tedy jezdit je špatné slovo, spíše létat, protože hoverboard se nikdy nedotkne povrchu.

Přestože je zážitek z jízdy na hoverboardu mimořádný a výsledky zatím vypadají dobře, je otázkou, nakolik a kdy se hoverboard uchytí mezi lidmi. Jde o věc tak drahou, že ani výrobce neví, kolik vlastně bude stát, a která nemůže fungovat jinde než na speciálně upravených drahách. To asi nebude masová zábava pro každého. Ale to auta značky Lexus také nejsou, takže je vlastně vše v pořádku. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 08. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu