Stoicky klidný a ležérní, takový byl Steve McQueen.

Stoicky klidný a ležérní, takový byl Steve McQueen. | zdroj: LIFE


LIFE se sexy chlápkem Stevem McQueenem: Z problémového dítěte hollywoodskou hvězdou

TÉMATA: hollywood | herci | steve mcqueen | john dominis | časopis life

user-avatar

Blondie

1. 07. 2015 | 16:00

Na jaře roku 1963 vyslal časopis LIFE fotografa Johna Dominise do Kalifornie, aby vyfotil vycházející hvězdu Steva McQueena přímo v jeho domě. Vznikly jedinečné intimní snímky, zachycující legendárního „krále chladu“, jak se muchluje se svou ženou, střílí z pistole, boxuje, kempuje a prohání se v rychlých vozech.

33letý Steve McQueen byl v roce 1963 již populárním hercem. Měl za sebou western Sedm statečných, který znamenal průlom v jeho kariéře, a do kin právě šel dobrodružný film Velký útěk, kde ztvárnil vězně prchajícího z německého zajateckého tábora. Redakce časopisu LIFE se proto rozhodla věnovat herci své červencové číslo, na jehož lesklé obálce mělo stát: Problémové dítě se stává hvězdou. McQueenův životní příběh byl totiž pro média nesmírně zajímavý, stejně jako jeho pestré chlapské zájmy.

Král chladu Steve McQueen

Steve pocházel z chudé rodiny a jeho rodiče se rozešli, když bylo chlapci půl roku. Matka na něj neměla čas a dala ho ke strýci na farmu. Když se ve dvanácti přestěhoval s matkou do Los Angeles, vychovávala jej ulice a místní pouliční gangy. Vyrůstal z něj mladý delikvent, který trávil čas rvačkami a krádežemi, až skončil v polepšovně. Pokoušel se odtud mnohokrát utéct, ale pokaždé jej chytili. Po propuštění dělal na lodi, pracoval v nevěstinci, těžil olej, kácel stromy. Nakonec se přidal k námořnictvu a později začal navštěvovat hereckou školu.

Poprvé se objevil v malé roli Fidela ve filmu Někdo tam nahoře mě má rád, ale opravdovou hvězdu z něj učinila až role jednoho ze Sedmi statečných v roce 1960. Stal se představitelem drsných a poněkud chladných, avšak vesměs kladných hrdinů a byl považován za nejpřitažlivějšího hollywoodského herce. Přezdívalo se mu „král chladu“.

Relax na motocyklových závodech

Steve McQueeen byl prvním hollywoodským hercem, kterého John Dominis dostal za úkol fotit v jeho soukromí. Do té doby tento fotograf dokumentoval spíše válku nebo sportovní události. McQueena vůbec neznal, o film se nezajímal. Redakce ho však vybrala, protože měl s hercem společný zájem – automobilové závody. To, jak se ukázalo, zafungovalo. Když si totiž fotograf kvůli herci pronajal závodní auto a následoval v něm McQueena na motocyklové závody v poušti, získal si okamžitě jeho sympatie. Později se pak spolu proháněli v rychlých vozech okolo Los Angeles. „Myslím, že to byla první věc, která ho obměkčila,“ uvedl Dominis.

V domácnosti herce strávil tři měsíce, od rána až do pozdních nočních hodin, a nasnímal 40 filmových svitků. Dnes už něco takového není možné, žádná celebrita nedovolí fotografům tak intimní přístup do svého soukromí. Dominis si však hlídal, aby nebyl moc dotěrný. „Ze začátku jsem se mírnil a neotravoval je každou chvíli, když se otočili. Takže si postupně zvykali, že jsem s nimi. Když pak něco dělali, už si mě ani nevšímali,“ popisoval Dominis svou strategii.

Pozor, Steve jde do naha!

Fotit Steva McQueena bylo podle něj zábavné. „Byl velmi otevřený a hravý,“ poznamenal fotograf. „Ve všem byl přirozený. Nebylo chvíle, kdy by se cítil rozpačitě… Udělal jsem několik snímků speciálně zezadu, aby se daly použít v časopise, protože na většině z nich byl nahý,“ prozradil.

Volný čas trávil McQueen jako typický chlap: pokud nezávodil, tak kempoval, střílel z pušky, popíjel pivo, kouřil, poslouchal jazz  a často se objímal se svou ženou. „Oni se pořád muckali,“ vzpomínal Dominis na Steve McQueena a jeho manželku Neile. I když už byli sedm let sezdaní a měli dvě děti, stále mezi nimi přelétávala jiskra. „Byl jsem hodně překvapen, když se v roce 1972 rozvedli,“ přiznal se Dominis. „Ale žil jsem v New Yorku a nikdy jsem je pak už nepotkal. Nestali se z nás opravdoví přátelé, ale byli jsme k sobě přátelští. Měli mě rádi a nechali pro mě vyrobit stříbrný šálek, na kterém bylo napsáno: ´Johnu Dominisovi, za práci nad rámec jeho povinností´. Dodnes ho mám,“ svěřil se fotograf.

Noc pod širákem

O 17 let později Steve McQueen umírá v pouhých 50 letech na srdeční záchvat při operaci zhoubného nádoru na plicích. John Dominis jej přežil o 33 let, infarktu podlehl až v 92 letech. I když fotil i jiné velké hvězdy, jako Franka Sinatru, Johna Wayna, Dustina Hoffmana nebo Roberta Redforda, jeho snímky s „králem chladu“ patří k těm nejikoničtějším.

user-avatar

Blondie

1. 07. 2015 | 16:00

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu