Barry Clifford by mohl být multimilionářem, ovšem kdyby všechny poklady, co našel, nerozdal do muzeí.

Barry Clifford by mohl být multimilionářem, ovšem kdyby všechny poklady, co našel, nerozdal do muzeí. | zdroj: earthables.com


Lovec pokladů našel artefakty za 400 milionů dolarů a daroval je

TÉMATA: poklady | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 01. 2017 | 09:00

Barry Clifford je podmořský hledač pokladů a archeolog, který strávil většinu života pod vodou obhlížením a prozkoumáváním vraků lodí.

Za svůj život našel stovky předmětů. Clifford přitom ani jediný z nich neprodal. Místo, aby si dosmrti užíval svého bohatství a koupil si třeba soukromý ostrov, každý z artefaktů daroval do různých muzeí světa. 

Vůbec jeho největší nález byla loď The Whydah, plavidlo převážející otroky, které ztroskotalo v roce 1717 u břehů města Wellfleet ve státě Massachusetts. Clifford a jeho tým v roce 1984 nalezli v tomto vraku přes 100 000 artefaktů včetně kanónů a lodního zvonu, nepřeberného množství stříbrných a zlatých mincí, afrických uměleckých předmětů a šperků. Hodnota pokladu se odhadovala na 400 milionů dolarů.

Clifford neprodal ani tento, ani jiný ze svých nálezů. Dál se plaví se svou posádkou a hledá poklady, které pak odevzdává muzeím, aby je mohly zařadit do svých sbírek. Momentálně pracuje na hledání vraku Santa Maria, lodi Kryštofa Kolumba, se kterou objevil Ameriku. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 01. 2017 | 09:00

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu