Zářící pláž na Maledivách. Foto: William Ho | zdroj: Facebook


Magicky zářící pláž je skrytým zabijákem

Tuhle světélkující podívanou u moře nevytvořil technicky vynalézavý člověk, ale jen a jen příroda. Za impresionistickou krásou teček blikotajících na hladině moře se skrývá docela prozaická realita, která poněkud ztlumí nadšení z vizuálního jevu. Světelné efekty totiž způsobuje přemnožený plankton, který je skrytým zabijákem v mořích.

user-avatar

Markéta Oderská

3. 12. 2014 | 01:05

Hra světel v moři

Magickým kouzelníkem jsou tu mikroskopické organismy nazývané bioluminiscenční fytoplankton, v tomto případě mořská řasa zvaná obrněnka (Lingulodinium polyedrum). Je součástí takzvaného rudého přílivu, který se objevuje tehdy, když se určitý druh mořských řas v takové míře rozmnoží, až zbarví vodu (většinou do oranžovo-červena). 

Ve dne rudé, v noci moudré, takhle umí kouzlit příroda.

Jak ovšem patrno z fotografií, v noci rudé vody přílivu úplně změní své zbarvení. Mikroorganismy reagují na změny v napětí a kyselosti vody a s každým pohybem vlny, pádla nebo ploutve vyzařují namodralé světlo. Hru světel tak umocňují lidé, kteří se v rudém přílivu prohánějí. Ať surfaři na prknech, nebo plující lodě a čluny, ti všichni po sobě zanechávají v moři světélkující brázdu. Kdo pak vkročí mokrou nohou do vlhkého písku, ten po sobě na zanechá zářivé stopy.

Bioluminiscenční fytoplankton

Tahle magická nádhera má však svou odvrácenou tvář. O rudém přílivu si už námořníci v minulosti po staletí šeptali, že je dílem ďábla a že spatřit ho znamená v lepším případě špatné znamení, v horším případě rovnou smrt. Je to sice jen pověra, ale zdaleka ne úplně nesmyslná. Mořská voda zasažená přemnožením mikroorganismů se totiž může opravdu stát pro zvířata i člověka smrtelným nebezpečím. Některé organismy totiž obsahují toxické látky, které mohou zabíjet menší i větší živočichy a nepřímo tak ohrožovat i zdraví a život člověka. 

Noční obraz jak od Moneta

Zářivé stopy v písku

Na téhle pláži každý po sobě zanechá zářivé stopy.

Někdo tu po sobě zanechal i obrovské srdce.

Zářivě modré obrazce

Jak světelnými girlandami olemované pobřeží

Na první pohled je to krása.

Za každým surfařem se táhne modravá zář.

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Markéta Oderská

3. 12. 2014 | 01:05