Michael Phelps je nejlepší sportovec historie. Překonal 2000 let starý rekord Leonida z Rhodu

TÉMATA: sport | antika | rio | olympijské hry

user-avatar

chalkon

12. 08. 2016 | 09:15

Už čtvrtou zlatou medaili vybojoval na olympijských hrách v Riu americký plavec Michael Phelps. Nyní je držitelem 22 zlatých olympijských medailí, což jej pasuje na nejlepšího olympionika všech dob. Ještě předevčírem referovala média, že počtem individuálních vítězství vyrovnal 2,168 let starý rekord Leonida z Rhodu. To dnes už neplatí. Vítězstvím v polohovce na 200 metrů Phelps rekord z roku 152 před Kristem překonal!

Fenomenální plavec Michael Phelps má nyní na kontě 13 individuálních olympijských triumfů. Devět dalších zlatých medailí si totiž vyplaval ve štafetách. Čerstvým vítězstvím v polohovém závodě na 200 metrů přepsal Phelps i starověké dějiny. Dosud byl totiž absolutním olympijským rekordmanem starořecký atlet Leonidas z Rhodu. Běžec na malbě na keramické nádobě z Rhodu (500 let př.n.l.)Nejlepší běžec starověku dosáhl na antických olympijských hrách celkem dvanácti prvenství. Na 154. olympijských hrách, které se konaly v roce 164 před Kristem, získal Leonidas triple, tedy tři zlaté medaile za sprint na stadionu (200 m), daulos – běh na 400 m a daulos v plné zbroji, tedy s helmou, štítem a holenicemi. To vše vážilo dohromady asi 20 kilogramů. Leonidas vyhrál triple i na třech následujících hrách. V helénském světě byl naprostou hvězdou. Nebylo lepšího běžce ani sportovce v té době. Jen pro pořádek je potřeba ještě dodat, že Leonidas nezískal 12 zlatých kovů, ale 12 vavřínových věnců, protože medaile se tehdy neudělovaly.

Michael Phelps antického borce sice triumfnul, ale otázkou je, jak by se mu dařilo, kdyby by měl plavat v helmě a se štítem.