Nález pravěkého pohřebiště proslavil ospalé městečko Fleury-sur-Orne | zdroj: insercionblog.blogspot.cz


Místo základů domů budou kopat hroby. Ve Francii objevili monumentální pohřebiště z mladší doby kamenné!

TÉMATA: pravěk | archeologie | Francie

Plány stavařům ve francouzském městečku Fleury sur Orne zkřížili archeologové. Na pozemku, kde mělo být postaveno nové satelitní městečko s 1 800 domy, nedávno objevili 6 a půl tisíce let staré pohřebiště!

user-avatar

Konny

17. 09. 2014 | 07:03

Nové sídliště mělo stát na pravěkém pohřebišti!

Téměř dvacet hrobek a několik neporušených hrobů odkryli francouzští archeologové na severovýchodě Francie. Monumentální stavby, z nichž některé na délku měří až několik stovek metrů, jsou prvními hrobkami tohoto druhu, které kdy v této oblasti byly nalezeny!

Rekonstrukce pohřebiště

Pohřebiště pochází z období středního neolitu, asi 4 500 let před Kristem, a tvoří jej podlouhlé hrobky z hlíny a dřeva, jejichž délka se pohybuje od 12 do 300 metrů. Je na nich zvláštní i to, že jsou jak nějaké pevnosti obehnány příkopy, jejichž šířka se rovněž liší (od 20 cm do 15 metrů). Tyhle rozdíly v rozměrech naznačují, že společnost, která pohřebiště po sobě zanechala, měla již hierarchicky uspořádanou společnost.

Jedna z hrobek, měřící 60 metrů na délku, s jediným hrobem uprostřed, byla obklopena ostatky sedmi ovcí.

Na hrobkách bývaly kdysi navršeny vrstvy zeminy, o které se však v průběhu století postarali dělní zemědělci. Podle pamětníků byly tyto náspy k vidění ještě před druhou světovou válkou.

Jeden z šípů byl zabodnutý do pánevní kosti zesnulého muže

Jeden z odkrytých hrobů je výjimečně dobře zachovalý – i jeho původní zdivo z napěchovaných drnů trávy zůstalo do dnešní doby prakticky neporušené!  V mnoha hrobech se nalézají zachovalé šípy s hroty. Jedna z nalezených koster neznámého muže má šíp zabodnutý do pánevní kostiArcheologové nyní zkoumají lidské ostatky, aby se dozvěděli něco o původu, stravě i příčinách smrti záhadných předků.  

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Konny

17. 09. 2014 | 07:03

Zavří­t reklamu