Pohled na vojenský náhrobek. U zdi je vidět mrtvá schránka, dnes slouží jako skrýš pro hráče Geocachingu | zdroj: ExtraStory.cz


Mrtvá schránka v centru Prahy. Pod svícnem gestapa si předávali tajné depeše: pistolník a superšpion!

TÉMATA: druhá světová válka | protektorát | odboj | tajné služby | praha

Přepadení Sovětského svazu, vylodění wehrmachtu v Británii, včetně plánů na likvidace britského premiéra Chruchilla. Nejutajovanější informace o Hitlerových tajných plánech a operacích byly vyzrazeny a předány do Anglie prostřednictvím mrtvé schránky, která se dodnes nachází v centru Prahy. ExtraStory.cz vás k tomuto místu zavede.

user-avatar

Tyrion

11. 09. 2014 | 09:39

Nedaleko od Pražského hradu, naproti střešovické vozovně, u hradčanských hradeb na Pohořelci se nachází zbytky rakouského vojenského hřbitova. Jedna z kamenných náhrobních desek patří generálmajorovi Schipkovi von Blumenfeld. Ve škvíře mezi ní a zdí měli agent – 54, Paul Thümmel a štabní kapitán Václav Morávek (zahynul během přestřelky s gestapem v roce 1942) mrtvou schránku. Puklinou ve zdi procházely stovky cenných informací, které přes Morávka putovaly až k rukám londýnské exilové vlády.

Čelní pohled na hrobku pruského generála Schipkeho von Blumenfelda

 

Pohled do nitra mtrvé schránky. Dnes zde najdete deník hráčů Geocachingu.

Sami nacističtí protišpionážní experti označili PaulaThümmela za nejvýznamnějšího agenta druhé světové války. Dodával totiž britské tajné službě vynikající zprávy: prozradil například podrobnosti o přepadení Polska nebo okupace Československa. Štábní kapitán Morávek je pak prostřednictvím ilegální vysílačky posílal do Londýna, kde za ně československá zpravodajská služba vysloužila ostruhy.

Vlevo kapitán a člen odbojové skupiny Tři králové, Václav Morávek a Paul Thümmel, agent A-54

Thümmel byl dobrodruh, který miloval nebezpečí, ženy a peníze, ale svůj život nakonec prohrál. V roce 1942 byl zatčen gestapem a pod falešným jménem byl vezněn v pankrácké věznici, protože Němci nechtěli přiznat, že jejich superšpion je zradil. Z Pankráce pak Thümmel putoval do malé pevnosti Terezín, kde byl na sklonku války, v lednu 1945, zastřelen. Když Thümmela vyváděli k popravčí četě nechal u spoluvězně poslední vzkaz: “Bylo mi opravdovým potěšením spolupracovat s československou zpravodajskou službou. Lituji, že to muselo takhle skončit. Utěšuji se vědomím, že naše práce snad nebyla marná.“

 

Mapa, která vás dovede k mrtvé schránce

 

Česká televize natočila v roce 1998 pod taktovkou režiséra Karla Kachyni sedmidílný seriál vyprávějící strhují příběh české odbojové skupinyTři králové. Nemálo scén s kapitánem Morávkem (Vladimír Javorský) a agentem A-54 (Josef Carda) se natáčely u hrobky s mrtvou schránkou.

Scéna z filmu Tři Králové 

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tyrion

11. 09. 2014 | 09:39