Monika Burg a Hermann Brix v německém filmu Titanic

Monika Burg a Hermann Brix v německém filmu Titanic | zdroj: dailymail.co.uk


Nacisté natočili za války velkofilm Titanic, viděl ho jen Goebbels a režiséra nechal oběsit

TÉMATA: filmy | německo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 05. 2016 | 16:00

Němci se rozhodli natočit ohromný velkofilm Titanic, na kterém chtěli dokumentovat bídu a zbabělost jim nepřátelského anglosaského tábora. Megalománský snímek se sice podařilo po mnoha peripetiích dokončit, ale nikdy nebyl promítán v kinech.

První scéna filmu ukazuje, jak se Židé a britští bankéři baví v kajutě majitele Titanicu Bruce Ismaye ze společnosti White Star. Titíž muži a podle filmu hlavní strůjci tragédie se pak zoufale snaží za své peníze koupit místo na záchranných člunech, když se loď pozvolna potápí. Jedinými kladnými charaktery na lodi je německý první důstojník Petersen, který se šlechetně vzdá místa na člunu pro svou milenku, a pak jistý skandinávský pár, který celou katastrofu přijímá důstojně a stoicky, na rozdíl od panikařících a zoufale prchajících Britů. Loď se hemží zbabělci a všichni zaslouženě klesnou ke dnu. Taková je zápletka nacistického velkofilmu Titanic.

Snímek se začal se natáčet v roce 1940, na základě scénáře Haralda Bratta. Goebbels se v něm zhlédl, viděl v něm nástroj antižidovské propagandy. Hloupí a hamižní Židé si postaví obří loď, na které pak bídně zahynou, zatímco jediní, kdo za něco stojí, jsou Árijci.

Režie se ujal Herbert Selpin, který dostal k dispozici prakticky neomezené finanční prostředky. A Selpin je skutečně uměl využít. Na jeho žádost bylo postaveno devět komplexů, které měly představovat interiér lodi. Byla také vytvořena devítimetrová zmenšenina lodi, která měla sloužit jako model pro některé záběry. Selpin ale požadoval opravdovou loď, která by imitovala skutečný Titanik. A Goebbels mu ji dal. Luxusní zaoceánský parník Cap Arcona byl jen o něco málo menší než opravdový Titanic. Jako kompars bylo posláno na natáčení tisíce vojáků a civilistů. 

Scéna z filmu Titanic

Jenže natáčení se zvrhlo v nekonečné večírky a orgie. Zatímco všude kolem zuřila válka, příděly potravin se snižovaly a bombardéry ničily Německo, herci se na place opíjeli, měli neomezené množství cigaret, alkoholu i vybraných pochoutek. Natočit jednu krátkou scénu trvalo několik dní, protože herci byli neustále opilí nebo měli kocovinu. Jeden z kulisáků v opilosti dokonce zdemoloval část filmového zařízení. Selpin nejevil žádné znepokojení nad tím, že natáčení se o měsíce zpozdilo oproti plánu. Navíc viděl, že Německo začíná prohrávat válku, a jeho zápal pro věc zjevně ochaboval.

Toho si ovšem všiml scénárista Walter Zerlett-Olfenius, který byl informátorem gestapa. To si pro Selpina přišlo a režisér skončil na koberečku před Goebbelsem, který tehdy dostal jeden ze svých pověstných záchvatů zuřivosti. Selpina nechal uvěznit v podzemní cele gestapa v Berlíně. V noci za ním přišli dva gestapáci a oběsili ho na okně. Oficiálně to bylo označeno jako sebevražda. 

Plakát k filmu

Film pak dokončil na konci roku 1942 neznámý režisér.  Hotový snímek byl v soukromí promítnut Goebbelsovi a ten byl s výsledkem krajně nespokojen. Ve světle válečných hrůz už celý záměr filmu vyzníval hloupě. Lidé by si navíc podle Goebbelse mohli začít spojovat svůj osud s pasažéry Titanicu, jak se Německo začalo neodvratně blížit své porážce. A dokonce by si někteří mohli myslet, že Ismay je v podstatě to samé jako Hitler, vedoucí zemi ke zkáze. 

Film tedy skončil v archivu a za války ho Němci nikdy nepromítali. Na veřejnost se dostal až v padesátých letech, kdy z něj byly vystřihnuty všechny protibritské a protižidovské scény. Scéna potopení lodi, při které byla použita devítimetrová maketa, byla pak využita v britském filmu o Titanicu A Night To Remember z roku 1958. Tragický osud potkal také loď Cap Arcona, kterou na konci války potopil nálet Spojenců. Loď klesla ke dnu i s téměř 5000 válečnými zajatci na palubě. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 05. 2016 | 16:00

> ExtraStory   |   Inzerce