Tito šneci by mohli sloužit jako potrava kosmonautům za letu na Mars. | zdroj: ewao.com
Ruský vědec Vladimir Kovalev z Institutu biofyziky v Krasnodarsku má společně se svým vědeckým týmem plán, jak zajistit kosmonautům přísun čerstvého masa. Na palubě samozřejmě nebude možné pěstovat krávy ani prasata, ale Kovalev tvrdí, že obří šneci by mohli stačit. „Dvě třetiny proteinů za letu na Mars budou pocházet z čerstvého masa, tedy ze zvířat. Mohli by to být naši šneci,“ říká Kovalev.
Rusové tak založili první pokusnou farmu na chov obřích šneků. Nejprve museli najít vhodný druh a jejich volba padla na afrického šneka, který běžně dorůstá délky až 20 cm. Otázka využití šneků jako potravy pro kosmonauty není zdaleka nová, poprvé se o ní diskutovalo už před dvaceti lety. Také vědci v Japonsku hledají vhodné kandidáty na vesmírnou konzumaci a nabízejí včely, cvrčky, termity a housenky bource morušového. V Japonsku má konzumace hmyzu mnohem větší tradici než v Evropě, takže tamním vědcům přijde výběr poměrně pestrý.
Všechny zmíněné druhy mají navíc jednu výhodu. Lze je poměrně jednoduše pěstovat v umělých podmínkách a rozmnožovat je tak, aby se zásoby masa stále obnovovaly. Kosmonauté si tak už dopředu mohou představit, jaké dobroty na ně v průběhu mise čekají. I když podle kulinářských odborníků maso šneků i jiného hmyzu při správné úpravě opravdu může být velmi chutné.
témata
16. 07. 2015 | 08:30