Na měsících Jupitera může být nalezen život

Na měsících Jupitera může být nalezen život | zdroj: dailymail.co.uk


Nejsme sami: NASA se vážně připravuje na objev mimozemského života

TÉMATA: nasa | vesrmír | věda | mimozemšťané

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2015 | 11:00

O mimozemšťanech a životě mimo planetu Zemi se mluví často. Stále více se ukazuje, že lidstvo možná stojí na prahu velkého objevu. S mimozemským životem už nepočítají jen ufologové nebo nadšenci, ale i samotná NASA. Vědci se už neptají, jestli život ve vesmíru existuje, ale jen konstatuje, že je otázka času, než ho najdeme.

Naposledy se k plejádě nejrůznějších vyjádření připojil bývalý astronaut John Grunsfeld, když řekl na konferenci o astrobiologii v Chicagu: „Udělali jsme něco jako podpis do atmosféry naší planety. Někdo z dostatečně silným teleskopem ve vzdálenosti 20 světelných let jasně vidí, kde jsme. Pokud je někde mimo naši planetu inteligentní život, už nepochybně vědí, že tu jsme.“ Navazuje tak na slova vědců z NASA, kteří rovněž konstatovali, že změny v atmosféře Země jsou natolik zřejmé, že musí být pro mimozemšťany velmi dobře viditelné. Zdá se, že tento názor je v odborných kruzích velmi rozšířen.

A to zdaleka není všechno. Nejvyšší šéf vědců NASA Allen Stofan jasně prohlásil už v květnu: „Objev mimozemského života odhadujeme na 20-30 let. Víme, kam se dívat, víme, co hledat, a ve většině případů na to už nyní máme dostatečné technologie.“ A Jeffrey  Newmark, ředitel oddělení fyziky v NASA, k tomu dodává: „Už to není otázka, jestli život existuje, je to jen otázka, kdy ho najdeme.“

Vyjádření nejvyšších představitelů NASA rozhodně není náhodné. Tito lidé si velmi dobře hlídají, co říkají, a zpravidla bývají ve svých odhadech skeptičtí. Jejich názory mohou souviset s objevy vody na místech ve vesmíru, kde je nikdo nečekal. Jim Green, šéf planetárního výzkumu NASA, je přesvědčen, že na severní  polokouli Marsu byly hluboké oceány ještě před 1,2 miliardami let. Z hlediska vesmírných měřítek to bylo před chvilkou. Hubbleův teleskop zase odhalil, že na Jupiterově měsíci Ganymedu pod vrstvou ledu velké slané oceány. Vodu má nejspíš také Enceladus a Europa. „Vědecká komunita je kvůli těmto nálezům v pohybu a udělala obrovský pokrok,“ dodává Green.

Jen v naší sluneční soustavě existují tři místa, kde by mohl existovat život alespoň ve formě mikrobů. Jak velké šance na příznivé životní podmínky jsou mimo naši soustavu, není těžké si představit. Nekonečné množství sluncí a planet dává podle NASA matematickou jistotu, že někde jinde život musí existovat. Zdá se, že v NASA se opravdu něco děje, a odborníci jsou stále více přesvědčeni, že hledání mimozemského života bude úspěšné. Podle Stofana je nezbytné, aby povrch Marsu prozkoumali lidé. V roce 2022 se chystá sonda na měsíc Europa, aby zjistila, zda je na něm život a zda je obyvatelný. V roce 2018 bude vypuštěn nový teleskop Jamese Webba, který nahradí Hubbleův teleskop a umožní daleko detailnější pozorování planet i vzdáleného vesmíru. To vše dává podle vědců naději, že se možná už naše generace dožije té dlouho očekávané věty: Nejsme sami.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu