Hlava Amenhotepa III., nalezená při vykopávkách v chrámu boha Montu v egyptském Armantu | zdroj: Ahram Online


Našla se obrovská hlava Tutanchamonova dědečka, faraona Amenhotepa III. Bohužel má poškozenou tvář

Francouzským archeologům se podařil senzační kousek. Asi 25 kilometrů od egyptského města Luxoru odkryli hlavu kdysi nejmocnějšího faraona Amenhetopa III., jenž byl dědečkem legendárního Tutanchamona.

user-avatar

Irena Gruberová

14. 12. 2014 | 20:43

Vykopávky v Armantském chrámu

Faraonova hlava byla nalezena zcela náhodou při restauračních a konsolidačních pracích v základech Armantského chrámu. Jak sdělil šéf Centrálního úřadu pro Horní Egypt, Aly El-Asfar, hlava, která byla vyřezána z pískovce, se bohužel nachází ve velmi špatném stavu a má zcela poškozenou tvář. Je proto nyní restaurována v galerii Francouzského institutu pro orientální studia v Luxoru.

Vápencové hlavy egyptských kněží

Kromě Amenhotepovy hlavy se v loňském roce v Armantském chrámu našlo také pět hlav, které patřily vysoce postaveným kněžím. Jsou rovněž vytesány z vápence a každá nese dvojitou korunu Dolního i Horního Egypta. Všechny měří kolem půl metru a pocházejí z doby Střední říše.

Bůh Montu s býčí hlavou, vystavený v pařížském Louvru

Sám Armantský chrám byl postaven už v období Staré říše a byl zasvěcen bohu války Montu, který byl vyobrazován se sokolí hlavou a opeřenou čelenkou. Protože byl Montu také často spojován se zuřivými býky, býval Armantský chrám rovněž významným centrem uctívání tohoto posvátného zvířete, zpodobněného na mnoha sochách a reliéfech zdobících chrámové stěny.

Město Armant (dříve nazývaného Hermonthis) na malbě z roku 1838

V 19. století však byly stavební bloky tohoto chrámu rozebrány a použity při stavbě nedalekého cukrovaru, takže z něj do dnešní doby zbyly jen pouhé ruiny. Přesto, jak se nedávno ukázalo, je tu ještě stále co objevovat. 

Kolosální socha Amenhotepa III. s jeho manželkou Tujou

 

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Irena Gruberová

14. 12. 2014 | 20:43