Ulička se semaforem u Čertovky v Praze je unikátem. Referují o ní i zahraniční weby.

Ulička se semaforem u Čertovky v Praze je unikátem. Referují o ní i zahraniční weby. | zdroj: amusingplanet.com


Nejužší ulička v Praze je turistickou senzací: provoz tam řídí semafory!

TÉMATA: český unikát | praha

user-avatar

Ivanhoe

24. 10. 2015 | 13:00

Nemá jméno, ale je slavná. I když je úzká, proudí k ní davy turistů. Propagují ji bedekry a cestovní kanceláře. Na obou koncích má totiž něco unikátního – semafor pro chodce. To aby se v ní protijdoucí nesrazili!

Ulička leží v samém srdci Prahy na Malé straně poblíž Karlova mostu. Vede z ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka. Je poslední zachovalou protipožární uličkou v Praze. Pražští radní ji nařídili zbudovat po ničivých požárech v letech 1503 a 1541. Měla zpomalit rychlost šíření ohně v hustě zastavěném místě, kde dříve stávaly dřevěné domy. V minulosti bylo takových uliček v Praze hodně a jejich rozměr odpovídal tehdejší filozofii – čím menší, tím lepší.

Dnes ulička ale slouží k jiným účelům – jako přístupová cesta k restauraci i jako její únikový východ. Je dlouhá asi 15 metrů a uprostřed široká sotva půl metru, takže dva lidé by tudy neprošli. Proto na obou jejich koncích restaurace nechala nainstalovat semafory s tlačítky. „Bez nich by nám uličku jako nouzový východ z restaurace nezkolaudovali,“ podotýká majitel restaurace Jan Hynek.

Stává se však, že se někteří turisté v úzké chodbě zaseknou. To když podcení své tělesné rozměry. „Před pár lety nám tu uvázla jedna velmi korpulentní turistka z Německa. Nemohla ani nahoru, ani dolů,“ vzpomíná Jan Hynek. Personál se ji snažil průchodem protlačit, ale nešlo s ní hnout. „Nakonec jsme ji museli namydlit, aby po stěnách lépe klouzala. Na oběd pak musela jinam, kde to lépe odpovídalo jejím proporcím,“ dodal restauratér spiklenecky.

 

user-avatar

Ivanhoe

24. 10. 2015 | 13:00

> ExtraStory   |   Inzerce