Speck po cestě navázal kontakt s mnoha různými domorodými kmeny. | zdroj: thevintagenews.com
Cestu mu měla sponzorovat společnost vyrábějící kajaky Pioneer Faltboot Company. Nabídl jí, že jeho cesta bude propagační, bude z ní psát zápisky a samozřejmě zdůrazní, jak vynikající kajaky společnost vyrábí. Vedení společnosti souhlasilo. Speck vyplul v květnu roku 1932 na kajaku Sunnschien, se speciální úpravou s prostorem pro zásoby. Měl s sebou také pistoli, fotoaparát, navigační tabulky a kompas.
Už když plul po Dunaji v Bulharsku, zrodil se v jeho hlavě plán. Proč plout jen na Kypr? Proč neplout dál po oceánu, až kam to půjde? Tak začalo jeho sedmileté plavební dobrodružství. Doplul do Makedonie i do Řecka, tato část plavby trvala rok a už za ni si získal velkou popularitu. Následně doplul na Kypr a pak do Egypta, kde ho sklátila malárie. Jeho pověst ho předcházela, takže než doplul o rok a půl později do Indie, připlouval už jako celebrita.
V Indonésii byl dokonce unesen místními bandity. Podařilo se mu uprchnout, ale byl zasažen do ucha a šíp mu protrhl ušní bubínek. V roce 1938 už doplul až na Papuu-Novou Guineu. V roce 1939 Hitler napadl Polsko. Je třeba říct, že Speck byl Hitlerovým fanouškem a vypuknutí války celkem přivítal. Nicméně mu nedošla jedna veledůležitá okolnost. Hitler vstoupil do války s Velkou Británií. On, jakožto Němec, byl nyní příslušníkem nepřátelského národa. Když doplul na Saibai, nejsevernější australský ostrov, byl okamžitě zatčen. Austrálie patřila pod britskou korunu a rovněž byla s Německem ve válce. Speck tak skončil ve vězení, ve kterém pobyl až do skončení druhé světové války. Jeho výjimečná cesta v délce 30 tisíc mil tak měla zcela nečekaný konec.
Po svém propuštění se vrátil poněkud zahořklý zpět do vlasti. „Dosáhl jsem svého cíle, ale ani jeden z mnoha pochybovačů si toho nevšiml,“ prohlásil Speck, který už se nikdy o žádnou velkou plavbu na kajaku nepokusil.
témata
7. 11. 2018 | 11:00