Cvičení NATO Autobahn přeměnilo dálnici na vzletovou a přistávací plochu. | zdroj: youtube.com


Německé cvičení Autobahn: Na dálnici přistávaly stíhačky i Hercules

TÉMATA: 1526

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 09. 2017 | 12:30

V Německu proběhlo v roce 1984 velké letecké cvičení NATO pod názvem Autobahn, tedy Dálnice. V jeho rámci vojáci vyzkoušeli, jestli jejich dálnice mohou sloužit jako vzletová a přistávací plocha pro vojenská letadla.

Dálnice se měly využívat jako improvizovaná letiště v případě války se Sovětským svazem. Na 2700 metrů dlouhém úseku přistávaly všechny možné typy letadel. Stíhačky F-15 a F-16, obří nákladní Hercules i zabiják tanků A-10 Thunderbolt. Po přistání byla všechna letadla dotankována a znovu vzlétla, opět z dálnice.

V Německu bylo 29 pruhů dálnic vyčleněno jako provizorní letiště. Nebyly nad nimi žádné dráty vysokého napětí ani světla, všechny značky bylo možné ihned odstranit a z dálnice se tak okamžitě mohla stát vzletová plocha. V případě potřeby se k dálnici přivezly mobilní řidící věže a radary.

NATO zdaleka nebylo první, kdo přišel na možnost využívat dálnice pro letadla. Už nacistické Německo, které dálnice masivně budovalo, do okolních  lesů ukrývalo letadla a často pak silniční plochy využívalo pro vzlet. Jejich letecké základny byly totiž pod neustálými nálety, zatímco dálnice tolik sledované nebyly. Dálnice k těmto účelům využívalo později také Polsko, Švýcarsko, Československo nebo Tchaj-wan.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 09. 2017 | 12:30

> ExtraStory   |   Inzerce