Pátek třináctého je jedna z nejpopulárnějších povídaček. Na jejím základě vznikla například i úspěšná filmová franšíza.

Pátek třináctého je jedna z nejpopulárnějších povídaček. Na jejím základě vznikla například i úspěšná filmová franšíza. | zdroj: broadly.vice.com


"Nešťastný" pátek třináctého je mýtus dnešní doby. Ve skutečnosti to byl oslavný den žen

TÉMATA: mýty

user-avatar

Simona Knotková

20. 01. 2017 | 09:00

První pátek třináctého letošního roku máme za sebou. Jak nás dnešní doba učí, je to prý nešťastný den, ve kterém se stávají špatné věci. A protože sugesce médii je mocná, většinou se nám taky opravdu něco stane. Pátek třináctého byl dříve přitom považován za den ženství. Zlé datum z něj udělala teprve éra patriarchátu.

Pátek je den, kdy bylo podle biblického vyprávění nabídnuto Adamovi zakázané jablko a on byl vyhnán z ráje, den, kdy před Bohem učinil pokání, zemřel a byl spálen. Pátek je také den, kdy byl zavražděn Ježíš. K tomu si přidejte číslo třináct, které je mnohými považováno za nešťastné. Tento strach mohla v minulosti přiživit například skutečnost, že to bylo právě třináct osob, jež sedělo na Kristově poslední večeři. Kombinaci pátku a třináctky tak novodobá společnost považuje za tragickou. V éře médii ji věříme ještě o něco víc a ovládnutí strachem, co špatného se nám stane, mnohdy způsobíme, že nás nějaká nehoda, nešťastná událost či jiná nepříjemnost nakonec skutečně potká.

Podle některých teorií se ale nejedná o nic jiného než o vymývání mozků panujícím patriarchátem. Dříve byl totiž pátek třináctého spojený s ženskou sílou a nebylo na něm vůbec nic negativního.

"Před časy patriarchátu byl pátek třináctého považován za den Bohyně. Bylo to datum k uctívání božského ženství, které je v nás všech, a k poctě cyklů zrození, smrti a znovuzrození," tvrdí kupříkladu americká duchovní mentorka Tanaaz Chubb.

Také příběh o Adamovi a Evě napomohl špatnému vnímání pátku třináctého.

Také třináctka byla původně považována za ženské číslo. Přesně tolikrát za rok má totiž průměrná žena periodu. "Teprve společnost, v níž začali vládnout muži, způsobila, že se ženy za svou menstruaci začaly stydět a už v sobě dál neviděly ten úžasný potenciál, díky němuž tvoří nový život. Tento postoj jenom přispěl myšlence, že je pátek třináctého nešťastný den," pokračuje Chubb.

Ženám radí, aby už nepodléhaly pověrám a naopak si tento den užívaly. "Moje máma mi vždy říkala, že na pátek třináctého se jí dějí samé úžasné věci. V den, kdy je naše energie zdvojená, si užívejte tu šťastnou kombinaci správných podmínek, chemie, elementů a energie, a pracujte s tímto kouzlem."

Další pátek třináctého nás čeká letos v říjnu.

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

20. 01. 2017 | 09:00

> ExtraStory   |   Inzerce