Brigitte Bardot a John Travolta na fotkách Marcela Thomase

Brigitte Bardot a John Travolta na fotkách Marcela Thomase | zdroj: www.culture-crous.paris


Neznámý fotoamatér fotil největší světové hvězdy. V době, kdy ještě slavné nebyly

TÉMATA: celebrity | fotky

user-avatar

Blondie

12. 03. 2015 | 08:00

Marcel Thomas – jméno, které nikomu nic neřekne, zato jeho fotky se hemží samými slavnými jmény: Harrison Ford, John Travolta, Dustin Hoffman, Meryl Streep, Robert de Niro, Sigourney Weaver, Kim Bassinger a mnohé další. Francouzský amatérský fotograf si totiž bral na mušku mladé vycházející hvězdy, jako by tušil, že se z nich jednou stanou filmové či hudební legendy. Díky tomu jeho kolosální fotografické dílo, čítající 30 tisíc portrétů, získalo hvězdnou auru a punc nesmrtelnosti.

Fotograf s knírkem, jak mu přezdívala francouzská herečka Simone Signoret, se narodil v roce 1909 v Lotrinsku a zprvu dřel jako hutník v ocelárně. Po druhé světové válce se přestěhoval do Paříže a našel si práci v obchodě s cukrovinkami. S focením celebrit začal v roce 1947, když trpělivě postával u východů z divadel, koncertních sálů, exkluzivních restaurací a nočních podniků a číhal na talentované umělce, které obdivoval.

Personál prvotřídních hotelů ho už dobře znal, jak se tam s železnou pravidelností objevoval. Thomas se s řadou portýrů a pokojských skamarádil, a díky nim byl vždy dobře informován o pohybu a pobytu hvězd. Je vlastně považován za prvního paparazziho na světě, byť ne v tom slova smyslu, jak ho chápeme dnes. S celebritami totiž jednal vždy slušně a pokaždé požádal o svolení. Paparazzim byl jen tím, jak se snažil celebrity zachytit: civilně, spontánně a bezprostředně. Takové, jaké jsou  –  bez make-upu a bez retuší. Jeho fotky proto působí přirozeně a z výrazu portrétovaných je poznat, že se za hvězdy ještě nepovažovali. Některé z nich na fotkách sotva poznáte a jiní vám možná přijdou legrační tím, jak vypadali, byť ve své době byli „in“. 

Fotky, jež dusud nebyly nikde zveřejněny ani publikovány, jsou v těchto dnech exkluzivně k vidění na výstavě nazvané Déjà Stars (Už hvězdy) v Kulturním centru Crous v Paříži. Z archivu Marcela Thomase, jenž zemřel před 15 lety, vybrali organizátoři výstavy na čtyři sta fotografií nejen francouzských, ale i mezinárodních hvězd. Podle pořadatelů dosud největší ohlas zaznamenala série fotek s Elvisem Presleym ve vojenské uniformě, který si koncem 50. let v Německu plnil základní vojenskou službu. Fotograf se zpěvákem navázal kontakt a několik dní tam s ním pobýval.

Řada návštěvníků výstavy se v jednom shoduje: takovéto fotky by už dnes vzniknout nemohly.  

témata

user-avatar

Blondie

12. 03. 2015 | 08:00

> ExtraStory   |   Inzerce