Dnes se z vyznavačů islámu stalo to, co z mnoha jiných podobných sekt. Municí a zbraněmi ověšení teroristé. | zdroj: internet


Příběh obávané islamistické sekty, která unáší dívky ze škol. Začalo to nevinným výlovem rybníka

Nigerijská sekta Boko Haram se dostala do povědomí západních médií nedávnými únosy stovek dívek přímo ze škol. Dívky měly sloužit jako manželky bojovníků sekty a otrokyně. Hrůzný osud nezletilých děvčat pobouřil i prezidenta Obamu, který na jejich záchranu vyslal do Nigerie speciální jednotky. Kdo ale vlastně je ta obávaná sekta Boko Haram?

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 09. 2014 | 07:01

Její příběh by mohl sloužit jako klasický příklad, jak vznikají podobná hnutí založená na radikálním pojetí islámu propojeného s terorismem. Ze začátku totiž nešlo o nic, co by někdo mohl kritizovat. Nigerie, podobně jako většina afrických zemí, má velké problémy s korupcí. Především mladým radikálním muslimům byla nigerijská vláda trnem v oku. Založili sektu, jejímž cílem bylo nahradit „prozápadní“ zákony zkorumpované vlády islámským právem šaría.

Bojovníci Boko Haram

V té době však rozhodně nešlo o žádné teroristy. Mladí lidé chodili do mešity Alhajíhy Muhammada Ndimího ve městě Maiduguri na severovýchodě země. Z města, které bylo podle nich prorostlé korupcí, se přesunuli do malé vesnice Kanam, kde vytvořili náboženskou komunitu fungující na bázi nejstriktnějšího výkladu islámu.

Bojovníci Boko Haram

Zhruba někdy v této fázi se o sektu začali zajímat americké tajné služby, ale došly k závěru, že sekta není napojená na Al-Kajdu ani jiné džihádistické skupiny.

Vůdce sektuy Abubakar Shekeu

Jenže sekta se dostávala stále více do sporů s nigerijskými úřady. Velký incident nastal, když se členové sekty pokusili zabránit výlovu rybníka, který byl podle nich nelegální. Do sporu se vložila místní policie, ale islamisté, kteří byli v přesile, ji odzbrojili. Úřady poslaly do vesnice armádu, oblehly mešitu a pozabíjeli při útoku většinu z asi 70 členů sekty. Sektu se však podařilo z téměř úplné likvidace obnovit. Začala být atraktivní i pro mladé bohaté Nigerijce z vyšších vrstev. Získala od svých členů také množství financí, takže začala stavět mešity, školy, nemocnice, postupně vybudovala stát ve státě. Lidé jí začali říkat Boko Haram, což v překladu znamená striktní západ všeho západního.

Nigerijští vojáci na místě únosu dívek

Nakonec došlo k tomu, co se stát muselo. Sekta byla doposud tolerovaná úřady, ale to se změnilo, když její členové přepadli dvě policejní stanice. Znovu následoval protiútok armády a rozsáhlé zatýkání jejích členů. Od té chvíle vypukl otevřený boj mezi vládou a sektou. Tady se zrodila Boko Haram jako teroristická organizace. Začala vysílat své bojovníky to tréninkových táborů Al-Kajdy a sama začala trénovat své členy na základnách v poušti. Brzy následovaly další útoky, tentokrát na nigerijské křesťany a jejich kostely, později také školy a nádraží. Při jednom z útoků zajali také stovky mladých školaček. A svět se dozvěděl, že nějaká sekta Boko Haram vůbec existuje.      

Záběr z videa, které natočili únosci

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 09. 2014 | 07:01