Dnes se z vyznavačů islámu stalo to, co z mnoha jiných podobných sekt. Municí a zbraněmi ověšení teroristé. | zdroj: internet


Příběh obávané islamistické sekty, která unáší dívky ze škol. Začalo to nevinným výlovem rybníka

TÉMATA: válečné zločiny | muslimové | afrika

Nigerijská sekta Boko Haram se dostala do povědomí západních médií nedávnými únosy stovek dívek přímo ze škol. Dívky měly sloužit jako manželky bojovníků sekty a otrokyně. Hrůzný osud nezletilých děvčat pobouřil i prezidenta Obamu, který na jejich záchranu vyslal do Nigerie speciální jednotky. Kdo ale vlastně je ta obávaná sekta Boko Haram?

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 09. 2014 | 07:01

Její příběh by mohl sloužit jako klasický příklad, jak vznikají podobná hnutí založená na radikálním pojetí islámu propojeného s terorismem. Ze začátku totiž nešlo o nic, co by někdo mohl kritizovat. Nigerie, podobně jako většina afrických zemí, má velké problémy s korupcí. Především mladým radikálním muslimům byla nigerijská vláda trnem v oku. Založili sektu, jejímž cílem bylo nahradit „prozápadní“ zákony zkorumpované vlády islámským právem šaría.

Bojovníci Boko Haram

V té době však rozhodně nešlo o žádné teroristy. Mladí lidé chodili do mešity Alhajíhy Muhammada Ndimího ve městě Maiduguri na severovýchodě země. Z města, které bylo podle nich prorostlé korupcí, se přesunuli do malé vesnice Kanam, kde vytvořili náboženskou komunitu fungující na bázi nejstriktnějšího výkladu islámu.

Bojovníci Boko Haram

Zhruba někdy v této fázi se o sektu začali zajímat americké tajné služby, ale došly k závěru, že sekta není napojená na Al-Kajdu ani jiné džihádistické skupiny.

Vůdce sektuy Abubakar Shekeu

Jenže sekta se dostávala stále více do sporů s nigerijskými úřady. Velký incident nastal, když se členové sekty pokusili zabránit výlovu rybníka, který byl podle nich nelegální. Do sporu se vložila místní policie, ale islamisté, kteří byli v přesile, ji odzbrojili. Úřady poslaly do vesnice armádu, oblehly mešitu a pozabíjeli při útoku většinu z asi 70 členů sekty. Sektu se však podařilo z téměř úplné likvidace obnovit. Začala být atraktivní i pro mladé bohaté Nigerijce z vyšších vrstev. Získala od svých členů také množství financí, takže začala stavět mešity, školy, nemocnice, postupně vybudovala stát ve státě. Lidé jí začali říkat Boko Haram, což v překladu znamená striktní západ všeho západního.

Nigerijští vojáci na místě únosu dívek

Nakonec došlo k tomu, co se stát muselo. Sekta byla doposud tolerovaná úřady, ale to se změnilo, když její členové přepadli dvě policejní stanice. Znovu následoval protiútok armády a rozsáhlé zatýkání jejích členů. Od té chvíle vypukl otevřený boj mezi vládou a sektou. Tady se zrodila Boko Haram jako teroristická organizace. Začala vysílat své bojovníky to tréninkových táborů Al-Kajdy a sama začala trénovat své členy na základnách v poušti. Brzy následovaly další útoky, tentokrát na nigerijské křesťany a jejich kostely, později také školy a nádraží. Při jednom z útoků zajali také stovky mladých školaček. A svět se dozvěděl, že nějaká sekta Boko Haram vůbec existuje.      

Záběr z videa, které natočili únosci

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

16. 09. 2014 | 07:01