Dlouhých sto let byl Ottův slovník největší českou encyklopedií. | zdroj: wikipedia commons
S nápadem vydat tak rozsáhlé a komplexní dílo přišel pražský vydavatel Jan Otto. “Inspiroval jsem se, přiznávám, Františkem Ladislavem Riegerem (Riegerův slovník naučný; obsahuje zhruba 80 000 hesel – pozn. red.) a rozhodl se vytvořit svoji vlastní encyklopedii. Jednak bych chtěl ukázal světu vysokou úroveň české společnosti a jednak bych rád podpořil národní obrození. A myslím, že takováto encyklopedie je správná cesta,” vysvětloval ve své době Otto.
První díl jeho slovníku vyšel 22. ledna roku 1888 a celé dílo bylo dokončeno až v roce 1908. Má 27 svazků plus poslední díl, ve kterém jsou doplňky. Stran je celkem přes 28 tisíc a počet hesel se uvádí mezi 140 000 a 186 000, jelikož se některá hesla ještě větví do dalších samostatných pojmů. Ve slovníku nechybí ani obrázky, kterých je přes 4 800.
Ve své době šlo o jednu z nejlepších encyklopedií na světě, snad druhou co do počtu hesel a ilustrací za Encyklopedií Brittanicou.
„I kdyby Jan Otto nevydal nic jiného nežli Naučný slovník, stačilo by to, aby se nesmazatelně zapsal do dějin české kultury,“ napsal český pedagog a spisovatel Josef Švehla v knize Jan Otto: kus historie české knihy.
Hlavním editorem projektu Otto stanovil Jakuba Malého, který byl dříve jedním z editorů Riegerovy encyklopedie. Jakub Malý navrhoval nové dílo pojmenovat Česká národní encyklopedie. Po smrti Malého se stal hlavním editorem Tomáš Masaryk, pozdější prezident Československa. Masaryk sám byl autorem textů z psychologie, sociologie, filozofie a logiky. Masaryk svou účast na projektu přerušil, když se začal veřejně angažovat ve sporu o pravost Zelenohorského a Královédvorského rukopisu, aby vydávání encyklopedie neohrozil.
Redakci slovníku tvořilo celkem 56 lidí a na jeho tvorbě se podílelo dalších 1 086 odborníků. Do dnešního dne se tomuto encyklopedickému dílu v Čechách žádné jiné nevyrovnalo. Proto byl v roce 1996 nakladatelstvím Argo Ottův naučný slovník znovu vydán ve všech svazcích, v původním vzhledu a uspořádání. Dnes je možné si jej pořídit také v elektronické podobě.
Teprve v roce 2011 se české verzi internetové encyklopedie Wikipedie podařilo předběhnout Ottův naučný slovník co do počtu hesel.
témata
22. 11. 2018 | 11:30