Introverze není vaše chyba, váš mozek jednoduše funguje jinak.

Introverze není vaše chyba, váš mozek jednoduše funguje jinak. | zdroj: livescience.com


Patříte mezi introverty? Vědci zjistili, proč jste uzavření do sebe

TÉMATA: výzkum | psychologie

user-avatar

Simona Knotková

26. 06. 2016 | 13:00

Rozmanité lidské charaktery nelze dělit do dvou škatulek. Většina z nás ale celkem jasně ví, zda je ve vztahu k okolnímu světu introvert, či extrovert. Pokud patříte k těm tišším a méně družným členům společnosti, nic si z toho nedělejte. Podle nového výzkumu za to může váš mozek.

Badatelé z Institutu biologických věd v kalifornském La Jolla shromáždili skupinku 28 lidí ve věku od osmnácti do čtyřiceti let s různými osobnostními rysy, od introverze až po velkou extroverzi. Během experimentu byli napojeni na EEG a střídavě se jim pouštěly obrázky květin a lidských tváří. U pozorovaných objektů chtěli vědci změřit elektrickou aktivitu, takzvanou vlnu P300, která se zvyšuje v momentě překvapení nebo zájmu. A právě tady si mezi extroverty a introverty povšimli podstatné změny.

Zatímco první skupině se P300 podstatně zvyšovala při pohledu na obličeje, mozek introvertů reagoval na květiny i tváře víceméně stejně. To by mohlo vysvětlovat, proč introverti nestojí příliš o pobyt ve společnosti a jsou uzavření do sebe.

"Jejich mozek jednoduše neupřednostňuje sociální stimul nad jakýmkoliv jiným stimulem. Tento výsledek potvrzuje tvrzení, že introverti, respektive jejich mozek, pracuje odlišně. Interakce s lidmi má pro ně stejnou váhu jako interakce s neživými objekty,"  říká vedoucí výzkumu Inna Fishman.

Pokud tedy také raději preferujete samotu a nejste zrovna zdatní komunikátoři, netrapte se tím a nesnažte se mermomocí změnit. A nezapomínejte – extroverti to v dnešním světě možná mají lehčí, ale většinou to bývají nakonec introverti, uzavření snílci s vizí, kteří ho mění.

user-avatar

Simona Knotková

26. 06. 2016 | 13:00

> ExtraStory   |   Inzerce