Pes s plynovou maskou na hlavě, takto nějak vypadal Satan, když běžel k obleženým Francouzům.

Pes s plynovou maskou na hlavě, takto nějak vypadal Satan, když běžel k obleženým Francouzům. | zdroj: warhistoryonline.com


Pes Satan zachránil u Verdunu mnoho životů

TÉMATA: psi | první světová válka | francie

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 06. 2017 | 10:00

Satan byl pes určený pro přenášení zpráv, podobně jako to dělali například poštovní holubi. Francouzští velitelé po něm poslali obleženým vojákům zprávu, která byla nanejvýš důležitá. Psal se rok 1916 a zuřila bitva u Verdunu, jedna z největších bitev v historii.

"Proboha vydržte. Zítra vás vyprostíme." Tak zněla zpráva, kterou Satan nesl obleženým vojákům. Nezdá se to jako nějak zásadní strategický rozkaz, ale obležení vojáci byli v kritické situaci a zvažovali kapitulaci. 

Satan měl navlečenou plynovou masku, na každém boku se mu houpala malá klícka s poštovním holubem a kolem krku měl pouzdro se zprávou. Satan se vydal na smrtící misi. Byl trénován k tomu, aby běhal cik-cak a vyhýbal se střelbě. Němci po něm stříleli z mnoha hlavní. Dvakrát byl zasažen do nohy. Druhá střela mu zlomila přední nohu a Satan spadl. Francouzi v zákopech zoufale hleděli na beznadějnou situaci jejich psa. Byl mezi nimi i jeho psovod jménem Duvalle. Ten vyběhl ze zákopů a volal na něj: "Satane, odvahu! Za Francii!"

Může se to zdát podivné, ale Satan byl trénován k tomu, aby reagoval určitým způsobem na hlas svého pána. Sebral poslední zbytky sil a znovu se rozběhl k obleženým vojákům. Pes k obleženým doběhl, ale Duvall byl zastřelen sniperem, když povzbuzoval Satana. 

Velitel obležených převzal zprávu i poštovní holuby. Napsal na papírek souřadnice pozic německého dělostřelectva a poslal je po holubech zpět. Jednoho se Němcům podařilo sestřelit, druhý ale doletěl a o několik hodin později Francouzi zničili postavení německých děl a vyprostili obklíčenou jednotku.

Satan byl hrdinou dne, pomohl svou odvahou zachránit lidské životy. Sám riskoval a nakonec i těžce zraněn dokázal splnit úkol. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 06. 2017 | 10:00

> ExtraStory   |   Inzerce