| zdroj: wikipedia.org


Po stopách jednoho z nejslavnějších songů všech dob: Bohemian Rhapsody trvalo Queen nahrát tři týdny

TÉMATA: hudba | queen

user-avatar

Simona Knotková

22. 01. 2018 | 06:00

31. října 1975 vyšla skladba, která změnila hudební dějiny. Přečtěte si o pozadí Bohemian Rhapsody, nejpopulárnější nahrávky britské kapely Queen.

Historie skladby sahá do konce šedesátých let. Už tehdy byly položeny základy úvodní sekce, kterou Freddie Mercury složil doma na klavíru. Tvrzení, že právě tam byla napsána i celá skladba, jsou podle kytaristy formace Briana Maye nepravdivá. Bohemian Rhapsody, tak jak ji známe dnes, vznikla teprve při nahrávání s celou kapelou ve studiu. Přesto legendární muzikant přiznává, že právě tato nahrávka byla v hlavě Mercuryho ještě před začátkem natáčení.

O tom, jak měl zpěvák jasnou představu o podobě skladby, vypráví i její producent Roy Thomas Baker. "Zahrál mi začátek na klavír, pak přestal a řekl mi: 'A potom přijde operní sekce!' Poté jsme šli na večeři."

Trvalo celkem tři týdny, než byla Bohemian Rhapsody ve studiu vypilována k dokonalosti. Za takovou dobu jindy vznikají i celá alba. K některý sekcím Mercury nahrával až stoosmdesátkrát oddělené zvukové stopy, které byly následně spojeny do jednolitého zpěvu. Operní část se natáčela dvanáct hodin a Queen se díky ní stali první rockovou kapelou, která tento prvek zakomponovala do své muziky.

Jak ale znalí posluchači dobře ví, skladbu netvoří jenom počáteční balada a následná rocková opera. Na stopáži pěti minut a padesáti pěti sekund se místo našlo i pro hardrockové vyhrávání. V závěru muzikanti pak přidávají další porci křehkých melodií a emotivního zpěvu Freddieho. Kompozice Bohemian Rhapsody byla na svou dobu skutečně odvážná. Není divu, že hudebníci byli ze všech stran varováni, že nikdy nemá šanci stát se hitem. Song ale navzdory negativním ohlasům dosáhl velkého komerčního úspěchu a prodal se v milionech kopií.

Kritici si mnohdy nevěděli rady s roztříštěným textem, který nedává smysl zejména v operní části. Jeho autor Mercury se k interpretaci nikdy neměl a jednou dokonce řekl, že se nejedná o nic jiného než náhodně použitá slova, která se rýmovala. I to ale samozřejmě neodradilo posluchače a hudební teoretiky od bujných teorií a výkladů.

Jinak skladba ale vyhrávala hitparády po celém světě a kritici z ní byli unešení. Nebáli se ji překřtít na nahrávku, která vychází jednou za život. Nemohli jste tehdy najít další rockovou píseň, která by se jí svým provedením vyrovnala. Vlastně i dodnes udivuje svou jedinečností a stále ji najdete na seznamech nejlepších hudebních počinů všech dob.

témata

user-avatar

Simona Knotková

22. 01. 2018 | 06:00

> ExtraStory   |   Inzerce